Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa niebezpiecznych dróg na Pomorzu

A. Werońska, E. Oleksy
Ponad jedna trzecia dróg w województwie pomorskim to tzw. czarne odcinki, na których dochodzi do największej liczby wypadków. Które to drogi? Tworzymy mapę niebezpiecznych miejsc na Pomorzu.

- Mimo że z roku na rok spada liczba wypadków z udziałem najmłodszych uczestników ruchu drogowego, to jednak zagrożenie ciągle występuje, a liczby zabitych i rannych można liczyć w tysiącach - mówi mł. insp. dr Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

Pomorskie drogi są jednymi z najmniej bezpiecznych

W ubiegłym roku w całym kraju doszło do 4200 wypadków z udziałem dzieci. Jak podkreślają policjanci - to nadal zatrważająco duża liczba, ale na szczęście o kilkaset zdarzeń mniejsza, niż w 2009 r. - To świadczy o tym, że akcje prewencyjne oraz edukacja dzieci, ich rodziców i opiekunów przynoszą pożądane rezultaty - podkreśla Mariusz Sokołowski.

W województwie pomorskim do największej liczby wypadków dochodzi na drogach powiatowych. - W ubiegłym roku wydarzyły się na nich aż 403 wypadki, w których zginęło 27 osób, a rannych zostało blisko 500 - informuje st. sierż. Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Wakacje 2011: Latem na Pomorzu wzrasta liczba wypadków

Nie mniej niebezpieczne są jednak drogi krajowe. Doszło na nich aż do 1666 kolizji i 264 wypadków, w wyniku których śmierć poniosły 34 osoby. - Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowaliśmy na drodze krajowej nr 22 - zaznacza Joanna Skrent.

Z policyjnych statystyk wynika, że szczególnie niebezpiecznymi odcinkami krajowej "22" są te przebiegające przez powiat starogardzki i malborski. Innych powiatów problemy też nie omijają. W gminie Szemud dzieci z Kielna codziennie w drodze z i do szkoły są narażone na niebezpieczeństwo.

- Przejście do szkoły usytuowane jest na bardzo ruchliwej drodze Szemud - Chwaszczyno. Pojazdy w tym miejscu poruszają się z dużą prędkością. Przejście to oznakowane jest tylko pasami, znakiem ograniczenia szybkości i "Uwaga, dzieci" - alarmuje pan Edmund, mieszkaniec Kielna. - Takie zabezpieczenie jest nie- wystarczające i potrzebne są światła lub progi ograniczające szybkość lub osoba przeprowadzająca przez przejście.

W Kaliszu w powiecie drawskim szkoła usytuowana jest tuż koło ruchliwej drogi wojewódzkiej nr 235. - Kilka lat temu potrącony na niej został nasz uczeń. Od tamtej pory rodzice i pracownicy szkoły są pełni obaw o dzieci - mówi Piotr Laska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Kaliszu.

Trójmiasto: Coraz więcej pijanych kierowców na drogach

Już dwa lata temu dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich był w podstawówce i obiecał wykonanie dwóch dwuetapowych przejść dla pieszych. - Niestety, nic z tego nie wyszło - ubolewa dyrektor podstawówki i podkreśla, że na trasie od Chojnic do Gdańska szkoła w Kaliszu jako jedyna jest narażona na takie niebezpieczeństwo dla uczniów. W Zalesiu przy szkole znajduje się bowiem sygnalizacja świetlna.

Słowa dyrektora potwierdzają dane, które podaje policja.
- Na drodze wojewódzkiej 235 doszło do 11 wypadków i 39 kolizji. Trzy osoby straciły w nich życie, a 17 zostało rannych - informuje Skrent.

Wrzesień jest jednak przełomowym miesiącem, który w sprawie bezpieczeństwa może wiele zmienić. Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczęły się bowiem nowe edycje akcji edukacyjnych.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

W ramach akcji "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba" , współorganizowanej przez policję, do dzieci w całym kraju trafi 18 tysięcy płyt DVD z pouczającym filmem o zasadach zachowywania się na jezdni. - Dodatkowo policjanci odwiedzający szkoły będą mieli do rozdania ok. 330 tysięcy odblasków - informuje Sokołowski.

Lotos wraz z Komendą Wojewódzką Policji też stawia na breloki i opaski, które zwiększają widoczność pieszego na drodze. Do pomorskich szkół trafi w tym roku 14 tys. odblasków i tyle samo zestawów edukacyjnych.

Gdańsk: Inauguracja akcji "Bezpieczna droga do szkoły" (ZDJĘCIA)

Redakcji "Dziennika Bałtyckiego" bezpieczeństwo maluchów także nie jest obojętne, dlatego przeprowadzamy akcję "Bezpieczna droga do szkoły". W jej ramach już dziś do gazety dołączamy płytę z zestawem gier edukacyjnych, które łączą przyjemne z pożytecznym. Dzięki nim w atmosferze zabawy dzieci nauczą się podstawowych zasad prawidłowego poruszania się w ruchu drogowym.

Cały czas czekamy też na sygnały od mieszkańców województwa, dotyczące miejsc na drogach szczególnie niebezpiecznych dla dzieci. Zgłoszenia można wysyłać na adres e-mailowy: a.weronska@prasa. gda.pl lub e.oleksy@prasa. gda.pl. Ze wszystkich stworzymy mapę.

Gdańsk nie ma środków, by zapewnić dzieciom bezpieczną drogę do szkoły?

Statystyki wypadków:
Wśród dróg krajowych i wojewódzkich najbardziej niebezpieczna jest "szóstka" oraz drogi nr 20, 22 i 91
Na tej ostatniej w ubiegłym roku doszło do 282 kolizji i 63 wypadków. Zginęło 6 osób, a 78 zostało rannych.

W powiecie kartuskim na odcinku "dwudziestki" wydarzyło się w sumie 12 zdarzeń, w efekcie których poważne obrażenia odniosły 2 osoby. Także 12 zdarzeń odnotowano na odcinku drogi nr 6 w powiecie miasta Gdyni. Do szpitala przewieziono 4 osoby.

Na trasie 22 w powiatach starogardzkim i malborskim były w sumie 22 zdarzenia z 8 ofiarami śmiertelnymi i 12 rannymi.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki