Starogardzka Polpharma kupuje fabrykę w Kazachstanie

Starogardzka Polpharma kupuje fabrykę w Kazachstanie

Jacek Klein

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Starogardzka Polpharma kupuje fabrykę w Kazachstanie
Starogardzka Polpharma kupuje fabrykę w Kazachstanie

©www.kazakhstan.pl

We wtorek, 20 września br., starogardzki producent leków podpisze umowę nabycia większościowych udziałów w największej fabryce farmaceutycznej w Kazachstanie. Poinformował o tym wczoraj Jerzy Starak, właściciel Polpharmy i konsul honorowy Kazachstanu w północnej Polsce.
- Przygotowujemy się do podpisania kontraktu marzeń - powiedział Starak podczas Forum Ekonomicznego "Kazachstan Dzisiaj", które odbyło się w Gdańsku. - Staniemy się liderem farmaceutycznym na tamtejszym rynku. Fabryka będzie produkować leki nie tylko na rynek Kazachstanu ale także na rynki centralnej Azji, a w późniejszym czasie także południowo-wschodniej, do krajów jak Wietnam czy Filipiny.


Specjaliści z Polpharmy są już w Kazachstanie gdzie zajmują się szkoleniem personelu i przygotowaniem inwestycji. Rynek wschodni jest strategicznym kierunkiem dla starogardzkiej firmy.
- Jesteśmy mocno ulokowani w Rosji i Kazachstanie - mówił Starak. - Prowadzimy także biznesy w Turcji i na Ukrainie. To są ogromne rynki zbytu, a Kazachstan jest liderem przemian społecznych, politycznych i ekonomicznych w regionie centralnej Azji.

Wszystko o gospodarce na Pomorzu

Szanse na nawiązanie współpracy z kazachskimi firmami mają także przedsiębiorstwa innych branż z Pomorza. Kazachstan chłonie technologii, automatyki, maszyn, artykułów spożywczych. Kraj rozwija się w godnym pozazdroszczenia tempie. Obecnie wzrost PKB wynosi 7-8 proc. rocznie. PKB na mieszkańca Kazachstanu wynosi już 10 tys. dolarów, a w ciągu 5 lat wzrośnie do 15 tys. dolarów. Kraj jest atrakcyjny także dla firm budowlanych.

- Do 2015 roku chcemy zrealizować 50 projektów o wartości 80 mld dolarów - powiedział Aleksej Wołkow, Ambasador Kazachstanu w Polsce.

- 28 mld dolarów przeznaczone zostanie na rozwój infrastruktury. Trwają przetargi na budowę dróg o wartości 4 mld dolarów - powiedział Margułan Bajmukhan, minister Ambasady Kazachstanu w Polsce. - Naszym celem jest przyciąganie inwestycji zagranicznych, a Polska jest naszym ważnym partnerem handlowym W ubiegłym roku wymiana handlowa między obu krajami wyniosła 1,6 mld dolarów, w tym roku prawdopodobnie przekroczy 2 mld.

Forum Ekonomiczne "Kazachstan dzisiaj" dla pomorskich przedsiębiorców zorganizowane zostało przez Ambasadę Kazachstanu w Polsce.
Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

borat

astana (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 68 / 66

huzia na juzia

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Zobacz koniecznie!

Wideo