Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Impreza tak dojrzała, że może się zmieniać

Aleksandra Christyniuk
Na inauguracyjnym koncercie orkiestrę Hanseatica poprowadził Dawid Sadowski
Na inauguracyjnym koncercie orkiestrę Hanseatica poprowadził Dawid Sadowski APR-SAS
Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku to największa impreza w kraju prezentująca polskich pianistów - zarówno tych już uznanych, jak i talenty występujące na towarzyszącej festiwalowi Estradzie Młodych. W piątek zakończyła się jego 42. edycja.

- Podczas finałowego koncertu występują laureaci Estrady Młodych oraz zaproszeni goście - opowiada Jan Popis, dyrektor artystyczny festiwalu, muzykolog. - W tym roku mamy sześciu laureatów. Zagrali więc Łukasz Jankowski, Kamila Kaja Kosowska, Piotr Kosiński i Nikodem Wojciechowski. W drugiej części koncertu pokazali się dwaj młodzi wirtuozi fortepianu - Michał Drewnowski i Marcin Koziak.

Drewnowski wystąpił jako solista w odkrytym przez siebie w rękopisie we Lwowie, dotąd niewykonywanym w Polsce koncercie fortepianowym Tadeusza Majerskiego. Koziak natomiast, laureat ubiegłorocznej Estrady Młodych, wykonał I Koncert fortepianowy Es-dur F. Liszta.

- Estrada Młodych nie jest typowym konkursem, to raczej możliwość zaprezentowania się oferowana młodym, zdolnym pianistom - mówi Konrad Mielnik, dyrektor artystyczny Radia Gdańsk, będący od dwóch lat w zespole opiniującym. - Organizatorzy sami wyszukują młode talenty i zapraszają tu artystów, którzy mają już jakieś osiągnięcia.

Przez ponad 40 lat wystąpiło na słupskim festiwalu kilkuset najlepszych pianistów w Polsce, takich jak Halina Czerny-Stefańska, Waldemar Malicki, Witold Małcużyński, Krzysztof Jabłoński czy Rafał Blechacz i Krystian Zimerman. Festiwal, mimo ponad 40-letniej tradycji, jest nadal imprezą świeżą, taką która wciąż czymś zaskakuje. Otwarciem na to, co nowe, był wtorkowy koncert w słupskiej filharmonii, zatytułowany "Klasyka i folk".

W pierwszej części wystąpił Lutosławski Piano Duo (Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik) - laureaci Estrady Młodych sprzed trzech lat i laureaci Fryderyka 2008 za najlepsze nagranie muzyki kameralnej. W drugiej części wystąpił kwartet Kwadrofonik, złożony z Lutosławski Piano Duo i duetu perkusyjnego (Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala). Wykonali oni własne opracowanie pieśni ludowych.

Na scenie zaprezentowano kilkanaście instrumentów perkusyjnych, a do tego artyści wykorzystywali jak perkusyjny instrument koncertowego Steinwaya. Część publiczności była tym zszokowana, ale doceniła tę propozycję, tak jak i koncerty Zbigniewa Kułakowskiego, Bogdana Czapiewskiego czy Andrzeja Tatarskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki