Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Kandydaci do Narodowych Sił Rezerwowych poszukiwani

Kazimierz Netka
J.Wojtowicz/Polskapresse
Droga do pracy stałej w wojsku - w charakterze żołnierza zawodowego - niemal przed każdym stoi otworem. Warto zacząć od Narodowych Sił Rezerwowych.

W kamasze na 30 dni w roku, gdy jest spokój. W razie zagrożenia - na dłużej, ale też za pieniądze. Ochotników gotowych przystać na takie warunki szuka obecnie wojsko, konkretnie - kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Na razie przyjmuje tych, co już poznali żołnierskie rzemiosło, ale również kształci kadry od zera - w ramach tzw. służby przygotowawczej.

W Pomorskiem trwają kwalifikacje kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych. Ostatnia odbyła się w miniony czwartek w Pruszczu Gdańskim, w tamtejszej jednostce wojskowej. Kontrakty zawarto z ponad dwudziestoma osobami - dowiadujemy się od ppłk. Sławomira Grześkowiaka, szefa Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku. Następna kwalifikacja kandydatów do kompanii NSR przy WSzW Gdańsk odbędzie się 25 sierpnia, też w Jednostce Wojskowej 1300 w Pruszczu Gdańskim - początek o godz. 10.

Głównym zadaniem żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych w czasie pokoju jest ochrona przed klęskami żywiołowymi, ochrona ludności przed różnego rodzaju kataklizmami. Kompania Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) w Pomorskiem liczy około 900 osób. Ci żołnierze w każdej chwili gotowi są nieść pomoc w sytuacjach kryzysowych i zależnie od potrzeb wesprzeć zawodową armię albo służby cywilne.

Służba w NSR pełniona jest na podstawie kontraktów podpisywanych z dowódcami jednostek wojskowych. Dotychczas kontrakty w ramach NSR zawarli dowódcy ponad 20 jednostek wojskowych, znajdujących się na terenie województwa pomorskiego.

Do pomorskich Narodowych Sił Rezerwowych przyjmowani są żołnierze rezerwy, od szeregowych po oficerów. Muszą zdać egzaminy, zwłaszcza ze sprawności fizycznej. Po podpisaniu kontraktów mogą być powoływani na ćwiczenia - do 30 dni w ciągu roku. Terminy uzgadniane są z dowódcami jednostek. Za każdy dzień ćwiczeń otrzymują co najmniej 80 złotych (im wyższy stopień wojskowy ma żołnierz NSR, tym wyższa stawka mu przysługuje). Jeżeli spełnią wymagania regulaminowe, w następnym roku mogą otrzymać dodatkowo 2000 złotych - za uczestnictwo w ćwiczeniach.
Do NSR zgłaszają się i są przyjmowani zarówno bezrobotni, jak też czynni zawodowo, pracujący. Dla szeregowych górna granica wieku wynosi 50 lat, a dla oficerów i podoficerów - 60 lat. Niedawno, wielki podziw i uznanie wywołał pan Marek, rok urodzenia 1959, który z sukcesem zdał egzamin z wychowania fizycznego. Chciał swym synom udowodnić, że potrafi sprostać dość wysokim wymaganiom.

Żeby dostać się do NSR, czyli wrócić do wojska, trzeba zdać egzamin m.in. ze sprawności fizycznej. Ponadto kandydaci poddawani są badaniom psychologicznym, przeprowadzane są z nimi rozmowy kwalifikacyjne. Kontrakty zawierane 0są na 2 - 5 lat. W Pomorskiem NSR będzie liczyć 1500 żołnierzy, a w całym kraju: około 20 tysięcy.

Kto nie był jeszcze w wojsku, a chciałby znaleźć się w NSR albo na stałe w armii - musi najpierw zostać przyjęty do służby przygotowawczej. Wszelkie formalności załatwia się za pośrednictwem wojskowych komend uzupełnień. Wiadomości o tym są na stronie www.wszwgdansk.mil.pl - WSzW w Gdańsku.

Narodowe Siły Rezerwowe (NSR) tworzą żołnierze rezerwy, którym nadano przydziały kryzysowe. Jest to wyselekcjonowany zasób żołnierzy rezerwy, posiadających przydziały kryzysowe na określone stanowiska służbowe w jednostkach wojskowych, nadane w wyniku ochotniczo zawartych kontraktów na pełnienie służby wojskowej w rezerwie i pozostających w dyspozycji do wykorzystania w przypadku realnych zagrożeń militarnych i niemilitarnych, także poza granicami państwa.
Główne cele NSR to: zwalczanie klęsk żywiołowych i likwidacja ich skutków; działania antyterrorystyczne; ochrona mienia; akcje poszukiwawcze; ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego; oczyszczanie terenów z materiałów wybuchowych oraz ich unieszkodliwianie; realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki