Stocznie w rękach KE

  Stocznie w rękach KE

  Jacek Klein, Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Dzisiaj do Komisji Europejskiej trafią plany restrukturyzacji i prywatyzacji polskich stoczni. Ministerstwo Skarbu liczy na to, że komisarze w Brukseli je zaakceptują i stocznie w Gdyni i Szczecinie będą mogły zostać sprzedane do końca września.
  Optymistycznie nastawieni są także przedstawiciele inwestorów. Jak mówią rozmowy przebiegają w dobrej atmosferze. Wciąż jednak nie wiadomo, czy nie rozbiją się o kwestię zasadniczą, czyli ostatni państwowy zastrzyk pieniędzy dla stoczni. Chodzi aż o 1,2 mld zł. O to też obawiają się znawcy branży.

  - Może to zaważyć na decyzji Komisji Europejskiej. W końcu od lat wszystko rozbija się właśnie o pomoc publiczną - uważa dr Tomasz Teluk, ekspert ds.
  stoczni z Instytutu Globalizacji. - Udzielenie kolejnej pomocy publicznej stoczniom przez rząd ukazuje jedynie jego niemoc. Powinien doprowadzić do takiej sytuacji, że to inwestorzy biją się o nasze stocznie i to oni powinni płacić za zakłady, które chcą kupić.

  W obecnej sytuacji żaden inwestor nie zdecydowałby się jednak na spłatę długów i zainwestowanie dodatkowo w rozwój stoczni. Sumując pomoc publiczną i deklarowany kapitał za Stocznię Gdynia, musiałby zapłacić prawie 1,2 mld zł, a za stocznię w Szczecinie 640 mln zł. Uwzględniając całe zadłużenie obu stoczni, kwoty te musiałyby być wyższe o przynajmniej kilkaset milionów złotych w każdym przypadku. Łącznie zatem obie stocznie kosztowałyby prawie tyle samo co norweski koncern stoczniowy Aker Yards ASA, skupiający 15 stoczni w całej Europie. W ubiegłym miesiącu południowokoreański koncern STX za 44 proc. udziałów zapłacił Norwegom 430 mln euro i posiada już 88,4 proc. w Akerze.

  Polskie stocznie trzeba było sprzedać już w połowie lat 90. Żaden rząd nie potrafił jednak znaleźć dla nich wiarygodnego inwestora. W zamian przez lata pompowano w stocznie miliardy złotych pomocy publicznej, kiedy już wiadomo było, że Bruksela uzna pomoc za nielegalną.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo