Kobylnica wiatrakami stoi

  Kobylnica wiatrakami stoi

  Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Do końca 2010 roku w gminie Kobylnica stanie ponad 80 siłowni wiatrowych. Gmina będzie miała ponad 6 mln złotych wpływu do kasy z tytułu podatku.
  Wczoraj w Łosinie uroczyście otwarto pierwszą w farm wiatrowych, w której znajdują się aż 24 wiatraki. Ich łączna moc to 48 MW. Rocznie mają produkować ponad 100 GWh. Inwestycja warta ponad 75 mln euro ma się zwrócić japońskim inwestorom po 8 latach. Działanie tych siłowni przewidziane jest na najbliższe 20 lat.

  Budowa siłowni rozpoczęła się w kwietniu 2007 roku. W sierpniu tego roku zakończono prace budowlane, a do września wiatraki chodziły na tzw. rozruchu technicznym. Od wczoraj jednak siłownie są już wpięte w ogólną sieć elektryczną i dostarczają prąd, który odbiera firma Energa Obrót SA. Farma obsługiwana jest przez spółkę Zajączkowo Windfarm. Udziałowcami w spółce są Mitsui Renewable Energy Europe, J-power Inwestment Netherland i WFL. Na uroczystym otwarciu obecny był Ryuichi Tanabe, ambasador Japonii w Polsce.

  - To bardzo ważna inwestycja - mówił podczas uroczystości ambasador. - Zacieśnia się współpraca polsko-japońska, tym bardziej że nasze kraje chcą działać na rzecz ochrony środowiska i energii odnawialnej. Z tego co wiem, to pierwszy tak duży projekt kapitału japońskiego w Polce.
  Okazuje się jednak, że rozwój regionu byłby jeszcze większy, gdyby rząd zmienił sposób rozliczeń podatkowych związanych z wiatrakami.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo