27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Jest Grand Prix

  Jest Grand Prix

  Przemysław Winter

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Z tegorocznego Ohrid Choir Festival 2008, chóralnego festiwalu w Ohridzie w Macedonii, Chór Akademii Medycznej w Gdańsku wrócił z dwiema nagrodami. Gdańscy śpiewacy wywalczyli festiwalową nagrodę Grand Prix, a do tego zdobyli srebrny medal za pierwsze miejsce w kategorii chórów dorosłych.
  - Nagroda Grand Prix to coś wyjątkowego - cieszy się Jerzy Szarafiński, dyrygent chóru, kierujący nim od 1988 roku. - Takiego sukcesu, choć chór stale zdobywa festiwalowe nagrody, nie mieliśmy od bardzo dawna.

  Chór Akademii Medycznej rzeczywiście jest zespołem bardzo utytułowanym. Jego ostatni znaczący sukces to deszcz wyróżnień, jaki spadł na gdańskich śpiewaków na IX Światowej Olimpiadzie Chóralnej w chińskiej miejscowości Xiamen.

  Chór zdobył wówczas złoty medal w kategorii mieszany chór kameralny, srebrny medal w kategorii musica sacra, a ponadto złoty dyplom w kategorii mieszany chór kameralny, złoty dyplom z wyróżnieniem dla najlepszego chóru w kategorii musica sacra i wreszcie najwyższy srebrny dyplom w kategorii gospel & spirituals.

  W festiwalu w Ohridzie uczestniczyło 60 zespołów z 14 krajów, w tym sześć z Polski. Chór gdańskiej Akademii Medycznej przygotował specjalny konkursowy repertuar, w którym muzyka sakralna i muzyka cerkiewna sąsiadowały z kompozycjami folkowymi, m.in. afroamerykańskimi.

  - Chcieliśmy pokazać dzięki temu bogactwu możliwości techniczne i interpretacyjne chóru - tłumaczy Szarafiński.
  Sukces zespołu jest tym większy, że do Macedonii pojechał w okrojonym z powodu wakacji i urlopów składzie. O Grand Prix walczyło 37 śpiewaków.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo