Audutorzy sprawdzili przetarg w Starej Kiszewie

  Audutorzy sprawdzili przetarg w Starej Kiszewie

  Edyta Łosińska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Łamanie procedur przetargowych i działanie niezgodne z prawem - to jedne z najcięższych zarzutów, jakie pod adresem władz gminy Stara Kiszewa padły podczas ostatniej kampanii wyborczej ze strony jednego z kandydatów na wójta.
  Była to najgłośniejsza i najbardziej nieprzewidywalna kampania w historii tej gminy. Nie było wówczas osoby, która nie słyszałaby o termomodernizacji budynku Urzędu Gminy oraz szkoły w Starej Kiszewie i ewentualnych niedociągnięciach. Po rozstrzygnięciu wyborów Marian Pick, nowo wybrany wójt (były zastępca wójta) zlecił wykonanie audytu.

  - Zdecydowałem się na audyt, ponieważ chcę, aby sytuacja związana z realizacją tej inwestycji od początku do końca była jasna - mówi Marian Pick. - Mam nadzieję, że nigdy więcej nie będzie ona budzić już takich kontrowersji.

  Audytorzy dokonali oceny prawidłowości wykonania inwestycji. W przygotowanym raporcie możemy przeczytać, że zarówno realizacja zadania, jak i procedura przetargowa nie budzą zastrzeżeń prawnych.

  Jednak znaleziono kilka innych niedociągnięć, m.in. zmiany w harmonogramie prac oraz fakt, że w momencie przystąpienia do przetargu nie zabezpieczono w pełni źródła finansowania. Przypomnijmy, że całość zadania pod hasłem "termomodernizacja" opiewała na kwotę 5 mln zł. Część środków miała pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

  - Niestety, nigdy tak do końca nie było wiadomo, o umorzenie jakiej kwoty będziemy mogli wystąpić do narodowego funduszu - przyznaje wójt Marian Pick. - Do października ubiegłego roku byliśmy przekonani, że jest to 70 procent. Dopiero potem okazało się, że może to być zaledwie 10 procent. W tej sytuacji kolejnym krokiem, na który zdecydowali się samorządowcy, jest zamknięcie termomodernizacji na etapie szkoły w Starej Kiszewie oraz budynku Urzędu Gminy. Pierwotnie bowiem mówiło się również o objęciu nią budynku po byłym ośrodku zdrowia, a także zaplecza szatniowego.

  - Dalsza termomodernizacja wiąże się z wydaniem jeszcze 1,5 miliona złotych - przyznaje Pick. - Uważam, że jest to nieuzasadnione w obecnej sytuacji.

  Władze gminy odbyły pierwsze rozmowy w NFOŚ. Wkrótce okaże się, czy bez szkody dla dotychczasowych umów będzie można zrezygnować z dalszej realizacji inwestycji.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo