27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Chojniccy strażacy zostali uzbrojeni w GPS

  Chojniccy strażacy zostali uzbrojeni w GPS

  Maria Sowisło

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach i Ochotniczych Strażach Pożarnych powiatu chojnickiego wprowadzono system GPS. Urządzenie mają obecnie cztery karetki, wszystkie wozy bojowe zawodowych druhów oraz dziewięć jednostek będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Ma to przede wszystkim skrócić czas dojazdu na miejsce akcji, a co się z tym wiąże - zmniejszyć skutki zdarzenia.
  - Dzięki systemowi możemy skuteczniej dowodzić akcją taką, jaka przeprowadzona została w sezonie letnim podczas pożaru lasu. Spaleniu uległo wówczas 20 hektarów - mówi Jacek Knuth, komendant KP PSP w Chojnicach.

  - W takich przypadkach tradycyjna łączność radiowa zawodziła. Był naprawdę natłok informacji i problemy z zasięgiem. Może to jest śmieszne, ale szukaliśmy siebie w polu, naprowadzając na charakterystyczne drzewo lub miejsce. Teraz takich problemów nie będziemy mieć - nie kryje zadowolenia komendant.

  System, z dokładnością nawet do kilku metrów, określa, gdzie i jaki wóz bojowy się znajduje. Mało tego - rozbudowany system w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, znajdującym się w remizie zawodowych strażaków, umożliwia nawet znalezienie wskazanego budynku.


  - Jeśli mamy zgłoszenie o pożarze na przykład przy ulicy Morelowej 13 w Chojnicach, a przecież dyżurny nie ma planu miasta w głowie, to jesteśmy w stanie tak pokierować wozami bojowymi, że dotrą tam znacznie szybciej, bez błądzenia - dodaje Dariusz Folerzyński, rzecznik prasowy KP PSP w Chojnicach. - Czasem dochodziło nawet do sytuacji, że karetki błądziły, bo nie we wszystkich miejscowościach wypisane są nazwy ulic czy numery posesji.

  Rozbudowa systemu w CPR pozwoliła na kolejne udogodnienie. Jeśli bowiem zgubimy się w lesie, co często się zdarza grzybiarzom, i z telefonu stacjonarnego poprosimy strażaków o pomoc, to są oni w stanie określić, z jakiego miejsca na terenie powiatu chojnickiego dzwonimy, i to z dokładnością do maksymalnie kilkuset metrów.

  - Wszystko zależy od tego, ile nadajników w pobliżu się znajduje - tłumaczy Folerzyński. - Im więcej, tym większa dokładność, nawet do kilku metrów.

  Wspomniane strażackie inwestycje są elementem wielkich przygotowań do Euro 2012. Podobne systemy muszą pozyskać wszystkie powiatowe komendy w Polsce.

  - Decyzja o wyposażeniu jednostek w system GPS była podyktowana nie tylko wymogami, ale także praktycznym podejściem do rzeczywistości - kwituje Knuth. - Chojnice się rozbudowują, powstają nowe zakłady pracy, a wkrótce do użytku oddana zostanie obwodnica miasta. Musimy działać szybko i precyzyjnie.

  Statystyki pokazują, że w minionym sezonie letnim skutki zdarzeń były o ponad 200 mln mniejsze niż w analogicznym czasie roku 2007.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo