Prowokacyjna prostolinijność

  Prowokacyjna prostolinijność

  Malwina Wierzbicka

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Na jedną ze ścian Instytutu Sztuki "Wyspa" Ania i Adam Witkowscy przenieśli rysunek wygrawerowany niegdyś na płytce, umieszczonej na sondach Pioneer.
  Krótko rzecz ujmując, przedstawia on nagą kobietę, mężczyznę oraz Układ Słoneczny. Stworzony 37 lat temu i umieszczony na sondach kosmicznych, miał służyć jako list graficzny, wyjaśniający istotom pozaziemskim tajemnicę gatunku ludzkiego. Prosty w formie, naiwny, ale podejmujący próbę wyrażenia rzeczy dla nas, ludzi, fundamentalnych. Tymi samymi słowami scharakteryzować można wystawę "New Age" dwojga wspomnianych wyżej artystów. Jak sami przyznają, wszystkie prezentowane na niej prace mówią przede wszystkim o duchowym rozwoju człowieka.
  To, co zaskoczyło mnie na ich wystawie najbardziej, to aura towarzysząca całości prezentacji. Artyści napełnili parterowe sale postoczniowego budynku spokojem.
  Bo jakie uczucia może budzić różowy obłok tuż nad wejściem do galerii, długi i jednostajny zapis pocałunku obojga artystów, przepełnione ostrym światłem słońca nieruchome kadry filmu nakręconego na cmentarzu i w końcu okno w kolorach tęczy?
  Po sztuce zbuntowanej, krytycznej, społecznie zaangażowanej, jaką przyzwyczaiłam się oglądać w galerii IS Wyspa, nie pozostało ani śladu. Co się stało z prowokacją, z próbą pobudzenia naszych śpiących umysłów i sumień? Gdzie sztuka prawdziwie alternatywna?
  Być może odpowiedź brzmi: oto ona. Być może po raz kolejny doszło w IS Wyspa do prowokacji. Prostota, spokój i pozytywność - to prawdziwe marginesy współczesnych działań artystycznych. Zaprzeczenie oficjalnego nurtu. Prowokacja dzięki łagodności, subtelności i prostolinijności przekazu. Przyznam, takich nowości, jaką jest wystawa "New Age", w Gdańsku się nie spodziewałam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo