Pani Anna przy kotle

  Pani Anna przy kotle

  Barbara Szczepuła, publicystka "Polski Dziennika Bałtyckiego"

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nigdy nie lubiłam słuchać o "polskim piekle", gdzie diabły nie są potrzebne, bo jeden Polak drugiego wpycha do kotła z wrzącą smołą. Śledząc jednak obchody rocznicy powstania Solidarności, a także przebieg niedzielnej konferencji na temat Wolnych Związków Zawodowych, firmowanej przez Annę Walentynowicz, przyznaję, że nie miałam racji. Polskie piekło istnieje.
  Główne w nim role grają politycy, którzy chcą wykorzystać bohaterów tamtych dni do swoich celów. Wolne Związki Zawodowe powołał śląski działacz opozycji Kazimierz Świtoń. Chodziło o to, by nie tylko bronić robotników, ale wciągnąć ich do działania, edukować, uczyć historii, walki o swoje prawa.

  - Od razu wiedziałem - mówił mi swego czasu Krzysztof Wyszkowski - że powinniśmy zrobić to samo w Gdańsku. Deklarację założycielską podpisali Wyszkowski, Gwiazda i Sokołowski, ale zdaniem Aleksandra Halla, decydujący wpływ na WZZ Wybrzeża miał KOR poprzez Borusewicza i Gwiazdę.

  Borusewicz potrzebował czasu, by przekonać się do tego pomysłu, ale gdy już się przekonał, zaangażował się całkowicie. Związki miały zainicjować ruch społeczny, który zmieni system totalitarny w demokratyczny. I udało się. W 1980 r. powstała Solidarność, na czele z aktywistą WZZ Lechem Wałęsą.

  Dziś Anna Walentynowicz wzywa, by na Wałęsę "spuścić zasłonę milczenia". Dobrze, że w tej konferencji nie wziął udziału prezydent, bo co innego odznaczać panią Anię za działalność dla wolnej Polski, a co innego podzielać jej obecne poglądy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani Barbaro

  Janek z pancernych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 16

  Bardzo proszę o Pani opinię na temat słownictwa i argumentów używanych prze Lecha Wałęsę. Czym jest jego opis tamtych dni i ocena dawnych opozycjonistów (wszystkich opozycjonistów, bo wystarczy...rozwiń całość

  Bardzo proszę o Pani opinię na temat słownictwa i argumentów używanych prze Lecha Wałęsę. Czym jest jego opis tamtych dni i ocena dawnych opozycjonistów (wszystkich opozycjonistów, bo wystarczy przypomnieć ostatni występ LW u Olejnikowej i ocenę Mazowieckiego i Turowicza). Proszę również o opinię na temat jedynego zaufanego współpracownika LW, pana Mieczysława Wachowskiego.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo