28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Zabójcze czynsze w Gdańsku

  Zabójcze czynsze w Gdańsku

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Podwyżki są bajońskie, na ciastkach czy kwiatkach na czynsz nie zarobimy - żalą się najemcy komunalnych lokali użytkowych w Gdańsku. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Gdańska, od 1 stycznia 2009 r. czynsze mają mocno podrożeć. W niektórych przypadkach nawet o 900 procent.
  Miasto rozesłało informacje o zmianach stawek do najemców. Jednak w wyliczenia wkradł się błąd i otrzymali oni inne kwoty niż te, które rzeczywiście będą ich obowiązywać. Pojawiły się plotki, że władze miejskie z podwyżek postanowiły się wycofać.

  - Podwyżki są nieuniknione - rozwiewa wątpliwości Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska.
  Urzędnicy za pomyłkę winą obarczają... algorytm.

  - W obszarze poza strefą prestiżu nie uwzględniono lokalizacji - tłumaczy Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Ktoś, kto wynajmuje lokal w Nowym Porcie, miał wyliczoną taką samą stawkę, jak w centrum Wrzeszcza. Od razu poinformowaliśmy najemców o tym, że w obliczenia wkradł się błąd. Wysłaliśmy także prawidłowe wyliczenia.
  Problem podwyżki dotyczy 1700 lokali - bo tyloma dysponuje Gdańsk.
  50 - tyle mln zł ma wpływać rocznie do budżetu Gdańska dzięki podwyżkom czynszów. Władze miasta pieniądze chciałyby przeznaczyć na zakup mieszkań, na które obecnie czeka 3 tys. rodzin. Za taką kwotę można pozyskać 200 lokali. W ciągu 5 lat przybyłoby 1000 mieszkań. - To gra warta świeczki - mówią miejscy włodarze.
  Ponad trzy razy więcej za czynsz będzie musiał zapłacić Andrzej Paradowski, który prowadzi działającą od kwietnia 1945 r. cukiernię na ul. Wajdeloty we Wrzeszczu. Dotąd płacił niespełna 2 tys. zł, teraz - według wyliczeń - ok. 6,5 tys. zł za miesiąc.

  - W takich branżach jak spożywcza te sumy są bardzo trudne do osiągnięcia - mówi Paradowski. - Warunki lokalowe nie pozwalają nam na rozwinięcie produkcji, do tego obroty uzależnione są od miejsca lokalizacji.

  Z podobnym problemem musi zmierzyć się gdańszczanka, która od prawie 15 lat prowadzi kwiaciarnię na Głównym Mieście.

  - Mój czynsz podrożeje do 14,5 tys. zł, czyli o 10 tys. zł - mówi. - Z kwiatów nie będę w stanie zapłacić nawet za pierwszy miesiąc.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zabójcze czynsze

  Małolisicki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 23

  P. Lisicki to były prezes spółdzielni mieszkaniowej. Mentalność i sposób działania przeniósł na zarządzanie miastem. Swoją arogancją popisał się broniąc pracowników Renomy, którzy pobili bezbronną...rozwiń całość

  P. Lisicki to były prezes spółdzielni mieszkaniowej. Mentalność i sposób działania przeniósł na zarządzanie miastem. Swoją arogancją popisał się broniąc pracowników Renomy, którzy pobili bezbronną kobietę. przeprosił bo tak mu kazali polityczni przyjaciele.Jego celem jest wykończenie drobnych gdańskich przedsiębiorców i wprowadzenie "sieci" oraz kapitału niewiadomego pochodzenia. Wiadomo, że podwyżki są konieczne tylko należy to wprowadzić w sposób cywilizowany. Co duży prezydent i radni o uleganiu
  lobbingowi? Przecież to sprawa dla prokuratora. wybory za dwa lata....
  P.S Lisicki do spółdzielni mieszkaniowej, póki jeszcze są. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo