Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Rozbudowa Bałtyckiego Kampusu UG - powstaną nowe wydziały

Agata Cymanowska
Tak będzie wyglądał wydział neofilologii - jeden z kilkunastu nowych budynków w kampusie
Tak będzie wyglądał wydział neofilologii - jeden z kilkunastu nowych budynków w kampusie materiały prasowe
Trwa rozbudowa Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego - jednej z kluczowych inwestycji tej uczelni. Podpisano umowę z wykonawcą, który do końca października 2012 r. ma wybudować gmach neofilologii, a do końca czerwca 2013 r. budynek administracji centralnej.

Nowa infrastruktura jest szansą dla UG, by stał się on jednym z najsilniejszych ośrodków akademickich i naukowych w regionie Morza Bałtyckiego.

W ramach inwestycji powstanie dwufunkcyjny gmach o powierzchni ponad 23,5 tys. m kw., z wydzielonymi częściami neofilologiczną i niezależną administracyjno-rektorską.

Uniwersytet Gdański: Drugi kierunek dla wybranych

- W czterokondygnacyjnej części obiektu, przeznaczonej dla neofilologii, będą się mieściły m.in. instytuty: anglistyki, filologii germańskiej, filologii wschodniosłowiańskiej, katedry filologii klasycznej, romańskiej, skandynawistyki, slawistyki oraz pomieszczenia administracyjne wydziału - wylicza dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik UG. - Znajdą się tam nowoczesne sale wykładowe, sale do tłumaczeń specjalistycznych i konferencyjnych, laboratorium językowe, centrum e-learningowe UG, studium doktoranckie i sala komputerowa.

Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne technologie i urządzenia - np. systemy do tłumaczeń translatorycznych, i kabiny symultaniczne. - Powstanie nowego budynku pozwoli na uruchomienie nowych kierunków i specjalności - dodaje Czechowska-Derkacz.

Umowa na roboty budowlano-montażowe opiewa na kwotę ponad 77 mln zł, z czego 52 mln pochłonie budynek neofilologii. 23 mln zł to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostała część pochodzić będzie z rezerwy celowej Ministerstwa Finansów. Pomieszczenia administracji centralnej finansowane będą ze środków własnych uczelni.

Pomorze: PG dostała miliony na kierunki zamawiane, UG składa odwołanie

- Priorytetem dla naszej uczelni jest kształcenie studentów w powiązaniu z zawodową praktyką, innowacyjność w naukach ścisłych, rozwijanie nauk humanistycznych, społecznych, ekonomicznych oraz prowadzenie badań naukowych, które będą wykorzystywane w gospodarce - podkreśla prof. dr hab. Bernard Lammek, rektor UG. - Realizacja takich inwestycji jak budowa wydziałów: biologii, chemii oraz nowego gmachu neofilologii dla Wydziału Filologicznego poprawi warunki pracy, zwiększy innowacyjność uczelni, pozwoli na znaczące rozszerzenie badań interdyscyplinarnych pomiędzy wydziałami UG i kształcenie specjalistycznych kadr dla regionu pomorskiego.

To jednak jeszcze nie koniec rozbudowy kampusu. W planach jest budowa siedziby Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, Biotechnologii dla Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, a także Uniwersyteckiego Centrum Sportu i Rekreacji oraz dwóch akademików na około 240 miejsc każdy (jeden z nich powstanie w kampusie sopockim).
Inwestycje ruszą, jak uda się zabezpieczyć na nie środki finansowe.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki