Wniosek o Trybunał Stanu za stocznie

  Wniosek o Trybunał Stanu za stocznie

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Platforma Obywatelska złożyła u marszałka Sejmu wniosek o postawienie Wojciecha Jasińskiego przed Trybunałem Stanu. Zarzuca mu, iż jako minister skarbu w rządzie PiS wykazał się niegospodarnością.
  Główne zarzuty to przedłużanie procesu prywatyzacji stoczni oraz niewywiązywanie się ze zobowiązań przed Komisją Europejską, przygotowanie planów restrukturyzacji bez uzasadnienia popartego rachunkiem ekonomicznym. Chodzi m.in. o wydzielenie Stoczni Gdańskiej SA ze Stoczni Gdynia. Trzeci zarzut to niestaranność i brak zainteresowania ofertami nabycia stoczni przez prywatnych inwestorów w latach 2006-2007.


  Wniosek jest pokłosiem czwartkowej debaty sejmowej o sytuacji stoczni, w trakcie której minister skarbu Aleksander Grad przedstawił "białą księgę" zaniedbań poprzednich ekip rządowych wobec stoczni.
  Debata zamieniała się chwilami w kłótnię o to, kto jest winny tragicznej sytuacji zakładów.
  - Oglądaliśmy, niestety, igrzyska polityczne. Kłótnie nie są potrzebne, gdyż podważają wiarygodność wszystkich na kilka dni przed zakończeniem negocjacji z Brukselą - powiedział Dariusz Adamski, przewodniczący Solidarności w Stoczni Gdynia. - Pozytywne jest to, że wszyscy są za ratowaniem stoczni, a minister Grad poinformował, że w końcu doszedł do porozumienia z inwestorami.

  Zdecydowanie inaczej debatę oceniają związkowcy z Gdańska, którzy nie chcą połączenia ze stocznią w Gdyni.
  - To była hucpa. Minister Grad okłamywał posłów, przypisując sobie zasługi innych - mówi Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący Solidarności Stoczni Gdańsk. - Kłamał, mówiąc, że to rząd PiS odpowiada za to, iż Komisja Europejska wyliczyła pomoc publiczną na kwotę 740 milionów złotych.
  Związkowcy złożyli w czerwcu w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie naliczania wysokości pomocy publicznej. W sierpniu przekazali prokuraturze dokument, który ich zdaniem, jest dowodem na fałszowanie papierów dotyczących pomocy publicznej przyznanej stoczni.

  Dokument datowany jest na 10 czerwca bieżącego roku i sygnowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wynika z niego, że stocznia dostała maksymalnie 130 mln zł.
  - Dlaczego minister Grad informował potem, że pomoc nominalna wyniosła 740 milionów złotych, skoro wiedział, że była wielokrotnie niższa? - dodaje Guzikiewicz. - Złożyliśmy wczoraj w prokuraturze wniosek o zabezpieczenie dokumentów w stoczni to potwierdzających. Dostajemy sygnały, że mogą one zniknąć lub zostać sfałszowane.
  - Nie chcę tego komentować. To kliniczny przypadek, trudno nawet zdiagnozować czego - mówi Marcin Ciok, doradca zarządu ISD Polska. - Nic nie wiem o znikających i fałszowanych dokumentach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo