28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Ratują życie ,,na czarno"

  Ratują życie ,,na czarno"

  Mateusz Węsierski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Funkcjonuje tu jedyny na Pomorzu, a pewnie i w Polsce, nielegalny Szpitalny Oddział Ratunkowy. Nielegalny, bo otworzony 1 grudnia 2005 roku obiekt wciąż nie ma pozwolenia na użytkowanie. Sprawa ujrzała światło dzienne przy okazji planów zamknięcia oddziału.
  Początkowo mówiono, że SOR-owi brakuje po prostu 5 metrów kwadratowych powierzchni, kadry i sprzętu, więc nie spełnia ministerialnych norm i musi przestać istnieć, bo nie będzie finansowania z NFZ. Teraz wiadomo, że sprawa jest o wiele bardziej poważna. Oddział działa bez pozwolenia od sanepidu, ale dziwnym trafem przez trzy lata otrzymywał pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia.

  - Sprawa nie jest nowa, bo próbujemy dogadać się z sanepidem od trzech lat.
  Jak na razie nie udało się, ale mam nadzieję, że dostaniemy chociaż częściowe pozwolenie na użytkowanie - nie ukrywa nadziei Czesław Żurawicki, naczelnik Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Bytowie.
  "Rychło w czas" - chciałoby się powiedzieć, bo władze i mieszkańcy Miastka nie dowierzają, że w ogóle mogło dojść do tak absurdalnej sytuacji. Zgodnie z tym, co mówi naczelnik, SOR już w momencie planowania w 2002 roku był nielegalny. Projektant nie dopatrzył się, że budynek jest o kilka metrów kwadratowych za mały.

  Ówczesna dyrekcja SP ZOZ Miastko [Szpital Powiatu Bytowskiego w obecnej formie powstał dopiero 1 lipca 2004 roku - dop. red.] też nie zauważyła, że budynek nie spełnia norm. Ponadto wszystkie instytucje przyklepały projekt, a rzeczoznawca z uprawnieniami sanepidu zatwierdził możliwość użytkowania. Budowa ruszyła. - To była wina tego rzeczoznawcy. Teraz nawet nie pamiętam, jak się nazywał. On podpisał, że obiekt spełnia normy, więc nikt nie miał wątpliwości, że można budować. Aż do pierwszej kontroli powiatowego sanepidu kilka lat temu - mówi Żurawicki.

  Przez trzy lata powiat dyskutował z sanepidem, bo uważano, że jak już coś zbudowano, to należy to dopuścić do użytkowania, a SOR i tak działał. Po ostatniej kontroli sanepid po raz kolejny stwierdził, że oddział nie może działać nielegalnie, ale dopiero teraz sprawa trafiła do wiadomości opinii publicznej w kontekście planów całkowitego zamknięcia.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo