Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Codziennik kulturalny - sobota, niedziela, 6-7 września 2008...

  Codziennik kulturalny - sobota, niedziela, 6-7 września 2008 r.

  Tomasz Rozwadowski, Anita Białous

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na weekend? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Wileńska kultura w Gdańsku


  Niedziela, 22.00
  Gdańsk, kościół św. Jana, Świętojańska 50,
  Bilety: 30 zł.


  W niedzielę kończy się piąta edycja imprezy Wilno w Gdańsku, która w tym roku jest częścią Festiwalu Europejskich Stolic Kultury. O bezpośrednich więzach łączących oba miasta nie trzeba wspominać w tym miejscu, wystarczy tylko zaprosić na finałowy koncert w kościele św. Jana. W gotyckich wnętrzach wystąpi litewska wokalistka Alina Orlova i polski zespół Lao Che (na zdjęciu).
  Orlova należy do młodej, ciekawie rozwijającej się sceny wileńskiej. Reprezentuje litewską wersję modnego ostatnio na całym świecie neo-folku, więc nadarza się okazja usłyszenia muzyki naprawdę oryginalnej.
  Z kolei Lao Che to absolutna czołówka polskiego rocka alternatywnego, zespół, który dzięki wydanemu na początku br. albumowi "Gospel" jest obecnie u szczytu popularności i możliwości twórczych. Koncert w św. Janie nie zapowiada się jako konfrontacja, będzie raczej przyjacielskim spotkaniem muzyków, którzy mają wiele do zaoferowania publiczności. Nie tylko gdańskiej.

  Sztuka w walce z nietolerancją


  Sobota, 12.00
  Sopot, scena pod Łysą Górą
  Wstęp wolny


  Przed nami drugi i ostatni dzień tegorocznej, dziewiątej już edycji sopockiego festiwalu Muzyka Przeciwko Nietolerancji i Przemocy. Impreza, która przez wiele lat odbywała się na plaży przy granicy Sopotu z Gdynią, debiutuje w nowym miejscu, okolicach Łysej Góry w pobliżu Opery Leśnej. Zabawa pod hasłem "Wszyscy jesteśmy Polakami" wystartuje około południa, kiedy to rozpocznie się czterogodzinny piknik przy muzyce granej przez DJ-ów. Po tej rozgrzewce dwie godziny (od g. 16.00) wypełni slam poetycki, niestroniący od wypowiedzi współgrającej z ideą festiwalu. Później niepodzielnie zapanuje muzyka etniczna i rock alternatywny. Wystąpią kolejno: I Never Cry, Meat Machine, M.U.N., Mor-dy, Majestic, Hair in the sink, Ricky Lion & Bongo Bongo

  Kradzież, która zbliża


  Sobota-niedziela, 18.15
  Gdańsk, kino Kameralne, Długa 57
  Bilety: 10-14 zł


  Od piątku tylko w kinie Kameralne można oglądać dramat Jaime'a Marquesa - "Złodzieje". Jest to opowieść o pewnej, oryginalnej parze. Alex wyszedł właśnie z sierocińca. Sara to studentka z dobrego domu. Jego matka była najlepszą złodziejką w mieście. Ona kradnie z nudów. On ma wiedzę i doświadczenie. Ona chce przeżyć coś nowego. Oboje piękni i zdolni. Kradną coraz więcej, coraz lepiej, coraz szybciej. Ich wspólna pasja staje się coraz bardziej gorąca i jest sposobem na nawiązanie i pogłębienie realcji międzyludzkich

  Rock na powietrzu


  Sobota, 19.00
  Wejherowo, amfiteatr miejski, Wybickiego
  Wstęp wolny


  Dziesięć godzin polskiej muzyki rockowej zaserwują nam w sobotę organizatorzy Open Air Rock Festiwalu. Podczas piątej odsłony tego wydarzenia zagra siedem młodych zespołów - Kalosz Laszlo, Pantoma, Kiev Office, Vertigo, Lido, Hear, Nell i Fosfor. Jako gwiazda wieczoru wystąpi legenda rodzimego hard rocka, zespół TSA.

  III Festiwal J. G. Goldberga


  Niedziela, 17.00
  Gdańsk, kościół św. Trójcy, św. Trójcy
  Bilety: 10 i 20 zł


  Inspiracją dla zorganizowania dwa lata temu pierwszego Festiwalu im. Johanna Gottlieba Goldberga była 250 rocznica śmierci gdańskiego klawesynisty i kompozytora, określanego mianem najbardziej znanego wśród nieznanych. Trzecia edycja tego przedsięwzięcia potrwa do 14 września. O gdańszczaninie właściwie wspomina się jedynie przy okazji jednego z największych arcydzieł w muzyce wszech czasów - "Wariacji Goldbergowskich", napisanych przez Jana Sebastiana Bacha w 1741 roku, na zamówienie cierpiącego na bezsenność hrabiego Hermana Carla von Keyserlinga. Arystokrata pierwsze wykonanie tego utworu powierzył swojemu młodemu przyjacielowi, utalentowanemu klawesyniście - Goldbergowi. Podczas niedzielnego koncertu usłyszymy wszystkie sonaty triowe gdańskiego kompozytora, stawiane na równi z utworami Bacha, w wykonaniu Aureliusza i Ewy Golińskich (skrzypce barokowe), Anna Szarek-Lisiewicz (wiolonczela barokowa) i Aliny Ratkowskiej (klawesyn).

  Nell gra alternatywnie


  Niedziela, 21.00
  Sopot, klub PapryKA, Grunwaldza 11
  Bilety: 10 zł


  Śląska formacja Nell to nowa twarz polskiej sceny indie-rockowej. Ich utwór "Red Ribbons" znalazł się na pierwszej edycji składanki przygotowanej przez Piotra Stelmacha, dziennikarza radiowej "Trójki" promującego al-ternatywnych wykonawców, a piosenka "Lemon Cold Ice Milk" otwiera drugą część kompilacji - "Offensywa 2". Śląska grupa ma na swoim koncie dwie EP-ki - "L!ttle ease" oraz "Slightly Dandy". Wśród swoich inspiracji mu-zycy, którzy zagrają w Papryce, podają takich artystów jak Nick Cave, Mike Patton, Nine Inch Nails, Joy Division, Mindless Self Indulgance, PJ Harvey, Pearl Jam, Crystal Castles.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo