Wiele twarzy ballady

  Wiele twarzy ballady

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Skończyły się wakacje, ale w sopockiej Operze Leśnej odbędzie się jeszcze koncert, który może być pamiętny dla wielu słuchaczy.
  Mowa o sobotnim Sopot Bards Meeting, pierwszej edycji festiwalu piosenki poetyckiej, który ma za cel promować twórczość wartościową i opartą na słowie.

  Organizatorzy uważają, że większość współczesnej muzyki przekazuje bardzo płytkie treści i w poszukiwaniu tych prawdziwych trzeba odwołać się do poezji. Poezji w szerokim rozumieniu, bowiem wśród artystów, którzy zgodzili się wystąpić na premierowym koncercie, znalazł się pianista Leszek Możdżer, artysta rzadko posługujący się w swojej twórczości słowem, ale niewątpliwie poetyczny w dobrym tego słowa znaczeniu.

  Bard, czyli śpiewający poeta, to figura przewijająca się w europejskiej kulturze muzycznej od niepamiętnych czasów i mająca swoje odpowiedniki także na innych kontynentach. Te tradycje są bardzo bogate i żywe także w Polsce, która jest jak wiadomo raczej krajem poezji niż prozy. Piosenka poetycka ma szerokie grono miłośników, ludzi, którzy cenią sobie przebywanie w "krainie łagodności".

  W rzeczywistości, nie we wszystkich przypadkach będzie aż tak łagodnie, Sopot Bards Meeting przedstawi całe spektrum podejść do poezji w muzyce. Drugim założeniem przyświecającym spotkaniu jest pokazanie wielopokoleniowej tradycji poezji śpiewanej, nie ignorującej także tego, co w tym gatunku dzieje się współcześnie i to nie tylko w naszym kraju. Wystąpią Antonina Krzysztoń, Andrzej Garczarek, Jan Kondrak, Jacek Kleyff, Jerzy Stachura Jr, Tomasz Olszewski, Piotr Bakal, Antoni Muracki, Grzegorz Bukała, Marek Gałązka oraz goście z zagranicy: Daniel Mostovoy (USA), Tomaš Kočko (Czechy), Tatiana Bielanohaja (Białoruś). Gościem specjalnym będzie młoda Francuzka, była wokalistka Nouvelle Vague, porównywana do PJ Harvey i Roisin Murphy - Phoebe Killdeer z zespołem The Short Straws. Jeśli pierwszy Meeting się powiedzie, będą kolejne. Czemu miałoby ich nie być?

  Sopot, sobota, g. 17.00, Opera Leśna, ul. Moniuszki 12, bilety: 30/50 zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo