Sweter Gwiazdy

  Sweter Gwiazdy

  Barbara Szczepuła publicystka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pod patronatem prezydenta odbędzie się w niedzielę w Sejmie konferencja na temat Wolnych Związków Zawodowych. Były one prekursorem powstałej w dwa lata później Solidarności.
  Na spotkanie nie zaproszono Wałęsy, Borusewicza, Lisa ani Borowczaka. Publicyści przychylni PiS piszą, że to zrozumiała reakcja na wieloletnie marginalizowanie innych bohaterów tamtych lat: Walentynowicz, Gwiazdy, Wyszkowskiego.

  A ja przypominam sobie podobną konferencję zorganizowaną kilka lat temu w Muzeum Morskim przez Edmunda Krasowskiego, wówczas dyrektora gdańskiego oddziału IPN. Przyszli wszyscy, od Lecha Wałęsy po Annę Walentynowicz.
  Kłócili się, to prawda, ale przecież to nie miała być akademia ku czci, lecz dyskusja. Teraz zaprasza się tylko swoich, nawet takich, którzy z WZZ jako żywo nie mieli nic wspólnego. Faktem jest, że deklarację założycielską WZZ Wybrzeża podpisali: Wyszkowski, Sokołowski i Gwiazda.

  Ale prawdą jest i to, że jedną z najważniejszych osób stał się tam wkrótce Bogdan Borusewicz. Wałęsa z Borowczakiem biegali z bibułą, artykuły do "Robotnika Wybrzeża" pisały Alinka Pienkowska i Joanna Gwiazda. Ta ostatnia mówiła mi kiedyś: "KOR był dla nas autorytetem moralnym i parasolem". Pamiętam, że podczas strajku w Sierpniu '80 Andrzej Gwiazda nosił sweter z wzorem układającym się w litery WZZ. Spytałam go niedawno, czy sweter przetrwał. - Zżarły go mole - powiedział. Dziś mole zżerają Solidarność. Szkoda, że patronuje temu prezydent.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale numer

  Janek z pancernych (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 8

  Naprawdę uważa pani, że Solidarność zjadły mole, bo o WZZ będzie mówił Gwiazda, Wyszkowski czy Walentynowicz? A gdyby Wałęsa, na takim spotkaniu zaczął opowiadać te dyrdymały, jakie mówił np. o Abp...rozwiń całość

  Naprawdę uważa pani, że Solidarność zjadły mole, bo o WZZ będzie mówił Gwiazda, Wyszkowski czy Walentynowicz? A gdyby Wałęsa, na takim spotkaniu zaczął opowiadać te dyrdymały, jakie mówił np. o Abp Nyczu, to wtedy byłoby w porządku? Wtedy Solidarność nie byłaby zżarta przez mole? TW Bolek mógłby pluć na IPN, na prezydenta, na wszystkich których nie lubi, ale byłoby fajnie, bo jemu przecież wolno wszystko. Nawet donosić na kolegów, a potem obrażać tych, którzy o tym opowiedzieli.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo