Rybacy tęsknią do dorsza

  Rybacy tęsknią do dorsza

  Hubert Bierndgarski

  Aktualizacja:

  Rybacy ze wszystkich portów morskich i przystani rybackich założyli Komitet Protestacyjny Rybaków. W ciągu najbliższych dni zamierzają zorganizować ogólnopolskie spotkanie, na którym przygotują postulaty dla rządu. Rybacy chcą w ten sposób pokazać urzędnikom, że mają już dość nierozwiązanych problemów.
  Wstępne postulaty to między innymi wznowienie połowów dorszy od września 2008 roku, bezzwłoczne ujawnienie wyników rządowego programu "czterech kutrów" w Komisji i Parlamencie Europejskim, by uwzględnić jego wyniki w szacowaniu zasobów dorsza bałtyckiego, wprowadzenie ekonomicznych rozwiązań dla polskiego rybołówstwa bałtyckiego na wzór innych krajów europejskich oraz wypłata deklarowanych rekompensat za postoje w 2008 roku do 15 października 2008 r.

  Komitet powstał m.in. dlatego, że od 22 maja tego roku rybacy mają całkowity zakaz połowu dorszy. Zakaz ma wstępnie obowiązywać do 1 października, ale już teraz mówi się, że zostanie przedłużony do końca roku.

  Wszystko z powodu limitu połowowego na dorsze. Jeszcze miesiąc temu urzędnicy zapewniali, że odłowione jest około 80 proc. rocznego limitu na te ryby i aby nie doszło do jego przekroczenia, wprowadzono czasowy zakaz. Teraz jednak okazało się, że do końca czerwca rybacy złowili o wiele więcej dorszy niż zakładano, a limit został przekroczony o 100 procent. Takie informacje mieli przekazać unijni kontrolerzy rybaccy, którzy niezależnie od polskich sprawdzali połowy dorszy na południowym Bałtyku. Urzędnicy nie chcą jednak potwierdzić tych informacji.
  11 tys. - tyle ton dorszy mogą w tym roku odłowić polscy rybacy. Zdaniem specjalistów, limit ten został przekroczony już o ponad 100 procent.
  - Szczegółowa analiza wykorzystania kwoty połowowej dorszy zostanie dokonana w okresie czasowego zakazu połowów - mówi Kazimierz Plocke, wiceminister do spraw rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Na tej podstawie w pierwszej połowie września zostanie podjęta decyzja co do możliwości czasowego kontynuowania połowów lub też o zamknięciu łowisk do końca 2008 roku.

  Co innego jednak twierdzą rybacy. Są przekonani, że w Bałtyku są dorsze i można zwiększyć połowy tych ryb. Informacje opierają na rządowym projekcie tzw. czterech kutrów, które mogły do czerwca bez ograniczeń łowić dorsze. Dane z tych kutrów miały pomóc w analizie zasobów tej ryby na południowym Bałtyku.

  Rząd nie chce upublicznić tych danych, ale już teraz rybacy uważają, że są dla nich korzystne.

  - Z Kołobrzegu wypływał na połowy 14-metrowy kuter, który ma limit połowowy 30 ton. Złowił 180 ton - wylicza Jerzy Wysoczański, prezes Związku Rybaków Polskich, który dotarł do tych danych. - 17-metrowy kuter z Darłowa miał limit połowowy 38 ton, złowił 90 ton. Z Władysławowa wypływały dwa kutry. Większy, 21-metrowy, miał limit połowowy 40 ton, a złowił 210 ton. Drugi władysławowski kuter, 17-metrowy, z limitem 40 ton, złowił 140 ton dorszy. Oczywiście, kutry łowiły tylko pół roku, a limity połowowe są przyznawane całorocznie.

  Grzegorz Szomborg z Jastarni, który jest przewodniczącym komitetu, chce po spotkaniu spisać wszystkie postulaty i przekazać je premierowi Donaldowi Tuskowi.

  - Nasze rozmowy z ministrami odpowiedzialnymi za rybołówstwo nie przynoszą żadnych skutków. Dlatego chcemy spotkać się bezpośrednio z premierem Donaldem Tuskiem. Może ktoś zauważy nasze problemy i znajdzie sposób na ich rozwiązanie - przekonuje Szomborg.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo