Żłobek jest traktowany jak szpital

  Żłobek jest traktowany jak szpital

  Jacek Legawski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W 50-tysięcznym mieście nie ma ani jednego żłobka. Rodzice dzieci poniżej trzech lat mają ogromny problem, gdy chcą pracować zawodowo. Przedszkola nie przyjmują młodszych dzieci.
  Pozostaje im wynajęcie niani, ale tych zaczyna brakować, gdyż miejsc pracy dla pań także przybywa, szczególnie w usługach. Ponadto są one coraz droższe. Wynajęcie opiekunki do dziecka na dziewięć godzin często przekracza możliwości finansowe rodziców albo powrót do pracy przestaje być sensowny. Przynajmniej z finansowego punktu widzenia.

  - Idealnym rozwiązaniem dla nas byłby żłobek - mówi mama niespełna 2-letniego dziecka. - Dlaczego samorząd nie ma takiej placówki, skoro ma obowiązek prowadzenia żłobków?
  Takiego obowiązku dzisiaj nie ma. To jest, co prawda, zadanie własne samorządu, lecz nie trzeba go realizować. Tymczasem przede wszystkim młode mamy z przymusu zostają w domu, gdyż nie znajdują odpowiedniej opiekunki. Nie pracują, w dodatku będą miały docelowo niższą emeryturę.

  Kara goni karę. Nie wszyscy mają też w pobliżu dziadków, którzy mogliby i chcieliby się na co dzień zaopiekować wnukiem. Jeszcze dwa lata temu na rękę rodzicom szły starogardzkie przedszkola, przyjmując dzieci, którym do ukończenia trzech lat brakowało kilku miesięcy. To już przeszłość, w samych przedszkolach brakuje miejsc. Starogardzki samorząd wyliczył ostatnio, że liczba wszystkich miejsc w przedszkolach wystarczyłaby ledwie dla 30 procent dzieci w wieku od 3 do 6 lat!

  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo