W portfelu radnego

  W portfelu radnego

  Katarzyna Szcześniak, Szymon Szadurski, Piotr Weltrowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Znamy już zawartość portfeli radnych. Swoje oświadczenia majątkowe musieli złożyć do 30 kwietnia.
  Najbogatszym gdańskim radnym jest niezmiennie Stefan Grabski z PiS. Jego majątek szacowany jest na ponad 5 mln zł. Radny jest właścicielem hurtowni części samochodowych. Same budynki biurowe, handlowe i magazynowe warte są prawie 4 mln zł. Na pozostały majątek składają się oszczędności, dom, dwa mieszkania, działka rolna i 13-hektarowa plantacja choinek.

  Najmniej mają młodzi radni Agnieszka Pomaska i Maciej Krupa z PO. Pomaska zaoszczędziła 8 tys. zł, 300 euro, 200 dolarów amerykańskich i 300 dolarów kanadyjskich, co daje jej łącznie ok. 10 tys. zł, czyli tyle samo, ile ma radny Krupa.

  Najwięcej w ubiegłym roku zarobił Wiesław Kamiński (PiS). Jego dochody to ponad 587 tys. zł: 309 tys. zł zarobionych w PZU SA, 149 tys. zł w PZU Życie, 69 tys. zł w Zakładzie Energetycznym Płock, 32 tys. zł w Stoczni Remontowej Nauta i 28 tys. zł z diety radnego.

  Najmniej zarobiła Agnieszka Pomaska. Jej jedyne dochody to 30 tys. zł z diety radnej.

  Pozostali rajcy mają też inne dochody, choć zdarzają się i tacy, których zajęcia są ściśle związane z działalnością partyjną. Tomasz Słodkowski (PO), który oprócz diety wykazał dochody z pracy na pół etatu jako dyrektor biura posła Krzysztofa Liska (24 tys. zł), na pół etatu jako dyrektor biura Sławomira Nowaka (16 tys. zł), w kancelarii prezesa Rady Ministrów jako doradca sekretarza stanu (8 tys. zł), z umowy zlecenia w biurze posła Nowaka (1,9 tys. zł).

  Najbogatszym gdyńskim radnym jest Marek Zabiegałowski z Samorządności. Majątek przedsiębiorcy prowadzącego piekarnię Karpatka to sporo ponad 7,5 mln zł. Sam zakład wart jest 5 mln zł. Radny ma dom wyceniany na 1,5 mln zł, działkę za 50 tys. zł, samochody hyundai i bmw. Radny piekarz nie dzierży jednak palmy pierwszeństwa, jeśli spojrzeć na zarobki rajców. Jego dochód wyniósł 87 tys. zł. Na głowę bije go kolega klubowy Stanisław Borski, właściciel firmy budowlanej. Prowadząc ten interes, zarobił w 2007 roku niemal 300 tys. zł.

  Kopciuszkiem wśród 28 gdyńskich radnych jest Joanna Chacuk z Samorządności. 23-letnia studentka, najmłodsza radna w historii Gdyni. Nie ma domu, mieszkania, samochodu. Poza dietą radnej (20 tys. zł rocznie) nie ma stałego źródła dochodu. W 2007 roku zarobiła niecałe 1,5 tys. zł na umowę-zlecenie.

  W Sopocie ośmiu radnych prowadzi własną działalność gospodarczą. Trudno jednak szukać wśród nich krezusów. Stosunkowo najbardziej okazale prezentuje się majątek Lesława Orskiego z PO, właściciela Orski Power Racing. Przoduje on także, jeżeli chodzi o roczne zarobki. W zeszłym roku zarobił ok. 172 tys. zł. Niewiele ustąpiła mu Małgorzata Maj (PO), której konto wzbogaciło się o ponad 130 tys. zł. Pani Maj do spłaty ma aż 180 tys. zł kredytu. Duży kredyt do spłaty ma także Cezary Jakubowski (PO). Jego dług w banku to ponad 57 tys. franków szwajcarskich. Co ciekawe, Jakubowski jako jedyny z sopockich radnych nie zarobił w zeszłym roku nic oprócz pieniędzy z diety. Mimo iż prowadzi działalność gospodarczą, w rubrykę przychód wpisał zero.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo