Solarisy do końca roku?

  Solarisy do końca roku?

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  To już pewne. 45 nowych niskopodłogowych solarisów dostarczy do Gdańska firma Solaris z podpoz-nańskiego Bolechowa. Protest, jaki od wyników przetargu złożyła firma Evobus-Mercedes, został ostatecznie odrzucony przez sąd.
  Umowa o wartości 50,131 mln zł dotyczy 30 autobusów przegubowych, zabierających 161 podróżnych i 15 krótkich (92 miejsca). Szefowie Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku zakładali, że wszystkie dotrą do Trójmiasta jeszcze w tym roku. Procedura odwoławcza opóźniła jednak termin dostarczenia autobusów o ok. trzy miesiące.

  Czy zatem możemy spodziewać się nowych solarisów jeszcze przed Bożym Narodzeniem?

  - Liczymy, że termin zostanie dotrzymany. Od końca listopada, zgodnie z umową, Solaris będzie dostarczać nam co tydzień część autobusów. Może się zatem zdarzyć, że kilka sztuk trafi do Gdańska po nowym roku, ale większość przybędzie na czas - twierdzi Leszek Krawczyk, zastępca dyrektora ds. technicznych ZKM.

  Flota gdańskich solarisów zwiększy się do 88. Nowe maszyny mają zastąpić wysłużone ikarusy (najstarsze przekroczyły już trzydziestkę) i jelcze (produkowane pod koniec lat 80.). Oprócz nich, po Gdańsku jeżdżą także neoplany (spółka Neoplan Polska to poprzedniczka Solaris-Busu), mercedesy i MAN-y.

  Do roku 2011 ma się natomiast zakończyć wymiana starych tramwajów. Planuje się zakup 35 nowych maszyn. Do tego po Gdańsku będzie jeździć 46 używanych tramwajów popularnie nazywanych Dortmundami. W tej chwili Gdańsk jest w posiadaniu dwóch takich tramwajów, wszystkie kolejne (w tym roku będzie ich dziewięć) dotrą do Trójmiasta przez Poznań, gdzie przejdą kapitalny remont.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo