18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert radzi: urlop wychowawczy na twój wniosek

Redakcja
Łukasz Berg
Łukasz Berg Robert Kwiatek
Na pytania czytelników odpowiada Łukasz Berg z Kancelarii Adwokackiej Adwokata Tomasza Posadzkiego w Gdańsku

Mam zamiar skorzystać z urlopu wychowawczego. Na ile przed planowanym urlopem powinnam wystąpić do pracodawcy o udzielenie mi tego urlopu? Co wniosek powinien zawierać? Czy po zakończeniu urlopu wychowawczego będę mogła wrócić na obecnie zajmowane stanowisko?

Według przepisu art. 186 § 4 kodeksu pracy, urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika. Wniosek ten składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się z niego skorzystać, o czym stanowi przepis § 1 rozporządzenia ministra gospodarki pracy i polityki społecznej z 16 grudnia 2003 roku (Dz. U. 2003 nr 230 poz. 2291) w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego.

We wniosku należy wskazać datę jego rozpoczęcia i zakończenia oraz okres urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko. Do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego dołącza się pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.

Oświadczenie to nie jest wymagane w razie ograniczenia lub pozbawienia drugiego z rodziców władzy rodzicielskiej oraz w przypadku ograniczenia lub zwolnienia z opieki drugiego z opiekunów dziecka. Oświadczenia nie wymaga się ponadto, gdy zachodzą niedające się usunąć przeszkody do jego uzyskania.

W ww. przypadkach pracownik chcący skorzystać z urlopu wychowawczego powinien dołączyć jednak do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego dokumenty potwierdzające okoliczności, wymienione w ww. akapicie. Jeżeli dołączenie dokumentów nie jest możliwe, do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego pracownik dołącza pisemne oświadczenie w tej sprawie.

Należy pamiętać, że obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie urlopu wychowawczego w razie spełnienia przez pracownika wymagań określonych w kodeksie pracy i rozporządzeniu. Odmowa w takiej sytuacji stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, gdyż narusza przepisy o ochronie uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Pracodawca zobowiązany jest dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeżeli nie jest to możliwe, pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem. Okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Zatrudnienie pracownicy lub pracownika powracających po zakończeniu urlopu wychowawczego stanowi bezwzględny obowiązek pracodawcy. Należy jednak zaznaczyć, że mimo powyższego pracodawca może - po dopuszczeniu pracownika do pracy - wypowiedzieć mu następnie umowę. Niestety, ustawowy mechanizm chroniący pracownika w praktyce może się zatem okazać iluzoryczny.
12 lat temu moja matka dokonała darowizny swego mieszkania (jest to własność lokatorska spółdzielcza) na rzecz swej wnuczki ze strony córki, łącznie z przekazaniem jej swego udziału w tejże spółdzielni mieszkaniowej. Nadmieniam jednak, że zstępnymi w linii prostej po mojej matce jestem ja i moja siostra. Czy po śmierci mojej matki mam prawo dochodzić od mojej siostrzenicy należnej mi części zachowku? Jeśli tak, to w jakiej części? Czy istnieją jakieś przepisy mówiące o przedawnieniu roszczeń do zachowku?

Z zachowkiem mamy do czynienia jedynie wówczas, gdy spadkodawca sporządził testament. Zgodnie z przepisem art. 1007 § 1 kodeksu cywilnego roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się wówczas z upływem lat trzech od ogłoszenia tego testamentu.

W sytuacji gdy darowizna została dokonana przez spadkodawcę na rzecz wnuka, spadkobiercom ustawowym - a więc w przywołanym przypadku dzieciom spadkodawcy - nie przysługuje prawo do darowanej nieruchomości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki