Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Służba więzienna doskonaliła techniki samoobrony

gp
W Gimnazjum nr 2 w Gdańsku odbyły się dzisiaj Krajowe Mistrzostwa Yongchunquan.

Już po raz piąty organizatorem Kongresu oraz Krajowych Mistrzostw Yongchunquan jest Areszt Śledczy w Gdańsku wraz z Polską Organizacją Taiho Ryu Kempo Ju Jitsu. To nie przypadek, że imprezę tego typu organizuje Służba Więzienna. Wielu funkcjonariuszy to adepci uprawiający bardzo różnorodne sporty walki. Od wielu lat trenują i nierzadko są instruktorami, prowadzą zajęcia z młodzieżą. Swoje umiejętności wykorzystują też praktycznie, pełniąc codzienną służbę za więziennymi murami.

A w więzieniach przebywają bardzo różni osadzeni, także niebezpieczni, agresywni wobec funkcjonariuszy czy też wobec innych osadzonych.

- Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w polskich więzieniach dokonano 10 napaści na funkcjonariuszy, dwa razy miały miejsce groźne zakłócenia porządku i doszło do ponad 40 bójek pomiędzy osadzonymi. Taka jest rzeczywistość, która wymaga od funkcjonariuszy umiejętności stosowania odpowiednich technik interwencji i samoobrony - mówi mjr Robert Witkowski, rzecznik prasowy OISW w Gdańsku.

- Pracujemy z osobami zdemoralizowanymi, często bezwzględnymi. Umiejętności zdobyte podczas treningów poprawiają bezpieczeństwo moje i tych, z którymi pracuje. To bardzo ważne, aby swoją pracę wykonywać bezpiecznie - mówi Daniel T. z Zakładu Karnego w Bydgoszczy - Fordonie.

Swoje umiejętności mogą doskonalić, jednocześnie wymieniając się doświadczeniami, także podczas zawodów, spotykając się z zawodnikami z różnych formacji mundurowych z całego kraju. "To nie są tylko zwykłe pokazy i zawody. Część z konkurencji wymaga zastosowania ochraniaczy na głowę, korpus i golenie oraz żelowe szczęki. Zawodnicy trenują bowiem autentyczne sytuacje z jakimi możemy się spotkać i spotykamy się podczas pełnienia służby w polskich więzieniach" - dodał Andrzej K., sędzia zawodów, na co dzień funkcjonariusz w jednej z gdańskich jednostek penitencjarnych.

W tym roku z więziennikami na macie stanęli też pracownicy służb ratownictwa medycznego. "Zdarza się - niestety coraz częściej, że jedziemy do wypadku i spotykamy się z agresją. Umiejętności samoobrony pozwalają mi na kontrolowanie sytuacji bez potrzeby zawiadamiania służb mundurowych gdy to nie jest konieczne" - powiedziała Monika, ratownik medyczny z zespołu FALCK. Po chwili dodaje: "Poza tym dzięki treningom mam lepsza kondycję fizyczną, rozwijam swój refleks i uczę się wyczuwać intencje innych osób".

Razem z trenerami i instruktorami, poprzez sportową rywalizację, doskonalili swoje umiejętności i poszukiwali nowych rozwiązań. Spotkać można było tutaj nie tylko fachowców od kung - fu, ale też ju - jitsu, COMBAT i KRAV MAGA.

Ćwiczyli techniki samoobrony przed atakiem ciągłym i przed różnego rodzaju zagrożeniami w tym z użyciem noża i pistoletu. Doskonalili się również w stosowaniu praktycznych technik chwytów i obezwładniania. Ogółem w zawodach wzięło udział blisko 50 zawodników.

Corocznie Kongres i Krajowe Mistrzostwa Yongchunquan w Gdańsku obejmują swym honorowym patronatem: Prezydent Miasta Gdańska, Pan Paweł Adamowicz i Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku, płk Jarosław Kardaś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki