Wojna według Daviesa - spotkanie ze znanym historykiem

  Wojna według Daviesa - spotkanie ze znanym historykiem

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Historia jest nauką czy sztuką? Nie będziemy tutaj rozstrzygać tego odwiecznego sporu, ale pewne jest, że Norman Davies to historyk, który uprawia sztukę opartą na solidnych naukowych podstawach.
  Pewne też, że Walijczyk jest znakomitym pisarzem i jego książki oprócz poznawczych wartości oferują także doskonałą lekturę. I zawsze wzbudzają ożywione dyskusje. Nie inaczej będzie z pewnością w przypadku nowego monumentalnego dzieła "Europa walczy 1939-1945; Nie takie proste zwycięstwo".

  Nietrudno przewidzieć, że do takiej dyskusji dojdzie w czasie spotkania z doskonale mówiącym po polsku brytyjskim historykiem w jednej z auli Uniwersytetu Gdańskiego, którego jest zresztą doktorem honorowym. Druga wojna światowa obrosła gigantyczną literaturą historyczną, zawierającą oczywiście całe morze kłamstw i przemilczeń i wciąż jeszcze budzi bardzo silne emocje, jej skutki są przecież widoczne do dzisiaj. W takim przypadku stworzenie całościowego i maksymalnie obiektywnego obrazu tego okresu wydawało się misją samobójczą.

  Davies taką panoramę napisał i to z wielkim powodzeniem. Nie skupił się na wybranym aspekcie wojny, równie ważne dla niego są wydarzenia polityczne, militarne, cierpienia cywili i wojskowych, przemiany społeczne i cywilizacyjne spowodowane przez ten gigantyczny konflikt. Powstała zapierająca dech w piersiach panorama historyczna, która może stać się przełomem w postrzeganiu II wojny światowej. Przekład dzieła autorstwa Elżbiety Tabakowskiej ukazał się nakładem renomowanego wydawnictwa Znak. Drugim, obok autora, gościem spotkania prowadzonego przez publicystkę "Polityki" Janinę Paradowską będzie Aleksander Hall, niegdyś polityk, obecnie historyk.

  Gdańsk, środa, g. 18.00, Aula Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 6, wstęp wolny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo