Sikanie na portrety

  Sikanie na portrety

  Barbara Szczepuła, publicystka "Polski Dziennika Bałtyckiego"

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nastała moda na obalanie mitów. Kolej na Westerplatte. Od lat wiemy, że major Sucharski nie był tak dzielny, jak przedstawił go Wańkowicz, ale odwaga żołnierzy polskich samotnie walczących przez siedem dni z potęgą hitlerowskich Niemiec pozostaje symbolem bohaterstwa.
  Nowy sens tamtych wydarzeń przywołał w 1987 roku Jan Paweł II, mówiąc: "Każdy z was znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć".

  Trzeba oczywiście poznawać prawdę, ale czy pomoże nam w tym scena pokazująca pijanego westerplatczyka sikającego na portret Rydza Śmigłego? Mówię o powstającym właśnie filmie Chochlewa "Tajemnica Westerplatte".

  Prof. Andrzej Nowak pisze w "Rzeczpospolitej", że za zapał do ośmieszania narodowych symboli odpowiadają czołowe ośrodki opiniotwórcze III RP, namawiające do podważania wszystkiego, co polska tradycja i historia przekazały nam jako powód do narodowej dumy. Ale czy na pewno?

  A usilne obalanie mitu Lecha Wałęsy przez ludzi i instytucje związane z IV RP? Politycy ci chcą koniecznie przedstawić narodowego bohatera, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, jako drobnego cwaniaczka, tchórza i agenta.

  Chcą pozbawić nas pięknego mitu zwycięskiej Solidarności (bo wszystkim manipulowała SB). Nie dajmy się. Mity są narodom potrzebne jak powietrze. Jak prawda. Nie pozwólmy sikać na portrety wodzów II, III ani nawet IV Rzeczpospolitej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo