25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Solidarność po japońsku

  Solidarność po japońsku

  Kamila Grzenkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Zdjęcia, dokumenty, pamiątki osobiste i wiele innych cennych rzeczy ze społecznej zbiórki "Znaki wolności dla Solidarności" trafiły do Europejskiego Centrum Solidarności. Akcję zorganizowano podczas trwającego Festiwalu Solidarności.
  Celem akcji jest zachowanie i udokumentowanie dziedzictwa opozycji demokratycznej, związków zawodowych i prawie dziesięciomilionowego ruchu społecznego Solidarność.

  - Zbieramy wszystko, co związane jest z "drogą do wolności" - mówi Anna Maria Mydlarska, zastępca dyrektora ds. muzealno- archiwalnych i biblioteki ECS.

  Wśród pamiątek dominują zdjęcia i dokumenty z tamtego czasu.
  Na fotografiach uwiecznione są często zamieszki i demonstracje (m.in. 1- i 3-majowe), strajkujący, ZOMO i sztandary. - Dostaliśmy też fotografię ze spotkania Lecha Wałęsy, prałata Henryka Jankowskiego i ks. Jerzego Popiełuszki. Taki kadr rzadko można spotkać - tłumaczy Mydlarska.

  Byli członkowie struktur Solidarności przynieśli dokumentację zjazdów komisji krajowych i ze spotkań w regionach. Wiele osób dostarczyło dokumenty, które poświadczają, że byli prześladowani bądź internowani. Lech Wałęsa oddał m.in. dokumentację z ostatniego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, które odbyło się 12 grudnia 1981 roku w słynnej sali BHP.

  W archiwach ECS pojawiło się też dużo ulotek i biuletynów strajkowych drukowanych głównie przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Ponadto byli działacze przynieśli matryce służące do drukowania zarówno małych znaczków, jak i dużych napisów Solidarność na flagach.

  Są też blachy do drukowania biuletynów i ulotek. Kilka osób oddało prasę i książki z drugiego obiegu (m.in. Miłosza, Brandysa), a także przedruki z książek wydawanych w tym czasie na Zachodzie. Pojawił się też cenny zbiór wszystkiego, co było drukowane w prasie oficjalnej - świadectwo, jak wtedy odbierano ruch Solidarności w kraju.

  A wśród osobistych pamiątek pojawiła się biżuteria - pierścienie z czarnym oczkiem noszone na znak żałoby i pierścienie z opornikiem - symbolem oporu społecznego przeciw władzy. Jest też dziesiątka różańca wykonana przez jednego z internowanych w Strzebielinku.

  Aleksandra Olszewska, która od kilkudziesięciu lat pracuje w kiosku przy historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej, przyniosła do ECS pamiątki, jakie zostawiali zagraniczni turyści. Japończycy, którzy w latach 80. odwiedzali Gdańsk i przychodzili pod pomnik Poległych Stoczniowców, przynosili kolorowe łańcuchy i tablice, na których wypisywali życzenia powodzenia i modlitwy za Solidarność w języku japońskim.

  Kolejna zbiórka pamiątek w niedzielę, 31 sierpnia pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku oraz w Sopocie przy kościele św. Jerzego i w Gdyni przy pomniku Ofiar Grudnia 70.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo