Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renaturyzacja Pasa Nadmorskiego w Gdańsku. Główne prace obejmą wycinkę drzew

Małgorzata Cholewińska
Renaturyzacja pasa nadmorskiego w Gdańsku wiąże się z wycinką drzew na obszarze od molo w Brzeźnie do plaży w Jelitkowie.
Renaturyzacja pasa nadmorskiego w Gdańsku wiąże się z wycinką drzew na obszarze od molo w Brzeźnie do plaży w Jelitkowie. mat. prasowe
Władze Gdańska chcą przywrócić dawną świetność nabrzeża. Szersze plaże, pas wydm i oś widokową ma zapewnić wycinka drzew.

Urzędnicy planują renaturyzację Pasa Nadmorskiego. Projekt ma na celu przywrócenie dawnego obrazu plaży i przyległych terenów. Tym samym, ma się jawić jako miejsce atrakcyjniejsze dla przyjeżdżających do Gdańska turystów. zmiany obejmą pas od molo w Brzeźnie do plaży w Jelitkowie.

- Od tej pory plaże nam się znacznie skróciły. Tymczasem chcielibyśmy przywrócić pas nadmorski naturze i jego stan z początku ubiegłego wieku - tłumaczy Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Pomysłem zainteresowała się dzielnica Oliwa, która chce przywrócić dawną oś widokową łączącą Park Oliwski z nabrzeżem.
Renaturyzacja nie przewiduje usuwania już zagospodarowanych terenów. Władze miasta zapewniają, że ścieżki rowerowe, przybrzeżne restauracje i bary oraz inne budynki nie zostaną w żaden sposób naruszone. Główne prace związane są z wycinką drzew na tym terenie.

- Tereny zalesione przeznaczone do wycinki należą do Urzędu Miasta, nie są więc własnością Lasów Państwowych – mówi Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej. - Historyczne zdjęcia miasta pokazują mniejszą ilość drzew, które z biegiem czasu człowiek zasadził. Celem projektu jest przywrócić pas do stanu pierwotnego, bo zadrzewienia przeszkadzają – dodaje Bielawski.

Pomysłodawcy zapewniają, że wycinka odbędzie się późną jesienią, zimą, ewentualnie wczesną wiosną. Chodzi o to, aby drzewa usuwać poza okresem turystycznym, wegetacyjnym i lęgowym. Turyści jak i otaczająca pas roślinność ze zwierzętami nie mają ucierpieć podczas planowanych prac.

Czytaj też: Wycinka drzew w lasach Trójmiasta nie zostanie wstrzymana [ZDJĘCIA]

Projekt może wzbudzać kontrowersje, dlatego zapowiedziane zostały konsultacje społeczne przewidziane na koniec września. Spotkania będą odbywały się w miejscach związanych z projektem, czyli przy Pasie Nadmorskim.

Nad pracami czuwać ma zespół naukowców skupionych wokół Biura Projektów Środowiskowych, prowadzonego przez Michała Przybylskiego. Prace badawcze, konsultacje i koncepcja mają kosztować 95 tys. zł Pierwsze prace projektowe powinny ruszyć w 2016 roku natomiast realizacja projektu przypuszczalnie rozpocznie się w 2017 roku. Ilość działań zależy od budżetu jaki miasto będzie mogło na nie przeznaczyć.

W ramach projektu organizowany jest konkurs na logo projektu. Nagroda przewidziana dla zwycięzcy to 500zł.
Ewentualne uwagi, opinie na temat projektu można kierować na adres [email protected]l

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki