28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Lotniska do cywila

  Lotniska do cywila

  Lech Parell, szef działu opinie

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nowa ustawa, która właśnie wchodzi w życie, pozwala na przejęcie wojskowych lotnisk przez instytucje cywilne - w tym samorządy. Będzie więc można tworzyć lokalne lotniska, służące turystyce, biznesowi i miejscowym społecznościom. Nic tylko się cieszyć. A jednak mam kilka wątpliwości…
  Obawiam się, czy wszyscy okażą się odpowiednio powściągliwi, czy też wręcz przeciwnie: będziemy teraz świadkami dążenia samorządów za wszelką cenę do przejęcia opuszczanych lotnisk i uruchomienia ich na cywilnych zasadach.

  Nie przeczę, że w wielu miejscach może to mieć sens i przynieść korzyści. Może być też jednak tak, że inwestycja tego typu przyniesie tyleż kłopotów i problemów, co rozgłosu.

  Rynek lotniczy jest bardzo trudny i przekonuje się o tym wiele lotnisk w Polsce. Jeszcze nie przebrzmiały fanfary po kolejnych rekordach odpraw pasażerów, a tu okazuje się, że już następują drastyczne spadki.

  Kraków - największe polskie lotnisko po Warszawie - kolejny miesiąc z rzędu traci kilkanaście procent ruchu. W Rzeszowie rewiduje się właśnie mocarstwowe plany rozbudowy. Ryanair na wielu lotniskach żąda obniżenia niemal do zera opłat i szantażuje zaprzestaniem lotów.

  Inne linie restrukturyzują - czyli mówiąc wprost - radykalnie ograniczają swoją siatkę połączeń. Problemy widzimy także w Rębiechowie. Chociaż tutaj liczba pasażerów na szczęście cały czas rośnie, to przecież opuściło Gdańsk na stałe bardzo wiele linii.

  To prawda, że lotnictwo działa na wyobraźnię. Warto jednak przed wydaniem pieniędzy zejść na ziemię.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo