Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Wyborny smalec z Kaszub ma już 60 lat

  Wyborny smalec z Kaszub ma już 60 lat

  Mateusz Węsierski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ludzie się dziwią, a on wciąż biega po wsi z wykrywaczem metalu. Piotr Wójcik z Gogolewka (gm. Dębnica Kaszubska) od dwóch lat kontynuuje niecodzienną pasję. Grzebie w ziemi rodzinnej wsi, którą kiedyś zamieszkiwali Niemcy. Szuka tam "skarbów", ale nie takich z drogocennych kruszców.
  Wójcik ma szczęście do znajdowania skarbów innego typu. Dla niego to jednak klejnoty.
  - Wykopuję z ziemi słoiki z przetworami, żelazka, porcelanowe zastawy, sztućce, chusteczki, płaszcze, hełmy wojskowe, akcesoria dawnych gospodarstw domowych, a nawet udało mi się odnaleźć dwie drezyny. Skorodowane, bo skorodowane, ale za to jakie cudne - mówi z zachwytem.

  Ma już całą masę takich okazów. W jego domu stoi nawet gliniany gar smalcu sprzed II wojny światowej, a także nieotwarty jeszcze groszek w słoiku.

  - Jest zieloniutki, jakby kilka lat temu został zakonserwowany, a ma przecież ponad 60 lat. Tak samo jest z gruszkami. Na razie jednak konfitur nie otwieram, bo żal. Smalcu za to próbowałem. Wyborny - zapewnia zbieracz.

  Przetwory owocowe i warzywne były schowane w metalowym kotle głęboko pod ziemią.
  - Jak Niemcy stąd w pośpiechu wyjeżdżali, brali co tylko pod pachą się zmieściło. Resztę zakopywali, licząc, że wrócą. Nie wrócili, a Piotruś to odkopuje - mówi sołtysowa Małgorzata Dawidowska. - Cieszę się z jego pasji, bo wzbogaca świetlicę wiejską, w której utworzyliśmy muzeum.

  Jednym z najcenniejszych znalezisk jest mosiężna pieczęć z obozu jenieckiego. Niewykluczone, że Piotr Wójcik natrafi na inne znaleziska, bo tutejsza ziemia jeszcze wielu rzeczy nie wydała. Poszukiwania trwają.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo