Lotniska do cywila

  Lotniska do cywila

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Weszła w życie ustawa, która pomoże przekształcać lotniska wojskowe na potrzeby lotnictwa cywilnego. To znaczący krok do rozwoju kilku lotnisk w woj. pomorskim. Konkrety? Władze Gdyni nie ukrywają, że marzy im się stworzenie na terenie lotniska w Kosakowie portu lotniczego obsługującego kilkaset tysięcy osób rocznie, będącego nawet swoistą konkurencją dla Rębiechowa.
  Podobne plany wobec swojego lotniska mają też samorządowcy z Malborka, jednak w przypadku Kosakowa Ministerstwo Obrony Narodowej godzi się na przekształcenie lotniska z wojskowego na cywilne. W przypadku Malborka - nie.

  Ale ustawa dotyczy jeszcze kilku innych pomorskich lotnisk. Władze województwa apelują jednak o cierpliwość. Zapowiadają, że w ciągu kilku tygodni przeprowadzą konsultacje z samorządowcami i mieszkańcami. Wówczas będzie można rozmawiać o szczegółach.

  "Ustawa o zmianie ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego" obowiązuje od minionego piątku.

  - Nowelizacja ustawy stanowi ogromną szansę na zaadaptowanie istniejącej infrastruktury lotnisk wojskowych, niewykorzystywanych do realizacji ich zadań, lotnisk współużytkowanych ze stroną cywilną, a także lotnisk przekazanych do Agencji Mienia Wojskowego, na cele cywilnego transportu lotniczego - informuje Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

  Lotniska wojskowe, które mają stać się obiektami cywilnymi, wojewodowie przekazywać będą samorządowcom "w drodze darowizny w celu rozbudowy lub założenia lotniska użytku publicznego."
  Wojewoda będzie przekazywać lotniska samorządom w drodze użyczenia co najmniej na 30 lat.
  Co ta decyzja oznacza w przypadku województwa pomorskiego?

  Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zlecił zewnętrznej firmie analizę dotyczącą rozwoju sieci lotnisk cywilnych na Pomorzu. Wynika z niej, że lotniska w Kosakowie, Słupsku (dwa), Kornem, Jastarni i Borsku mają szanse w przyszłości stać się obiektami cywilnymi. W dalszym ciągu tylko do celów wojskowych przeznaczone będą lotniska w Malborku i Cewicach.

  Grzegorz Mocarski, wiceszef Departamentu Rozwoju Gospodarczego w UM, koordynator programu rozwoju lotnisk w regionie, mówi, że cywilne lotniska na wojskowych terenach raczej nie powstaną w najbliższym czasie.
  - To raczej kwestia kilku lat niż miesięcy - mówi Mocarski.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo