Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku będzie częścią Copernicusa

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
W WCO - po połączeniu -  ma być tzw. Breast Cancer Unit, czyli  ośrodek wyspecjalizowany w leczeniu raka piersi.
W WCO - po połączeniu - ma być tzw. Breast Cancer Unit, czyli ośrodek wyspecjalizowany w leczeniu raka piersi. archiwum DB
Zarząd Województwa Pomorskiego chce, by jeszcze w lipcu Sejmik przegłosował uchwałę o połączeniu Wojewódzkiego Centrum Onkologii z dwoma szpitalami. Pracujący w WCO lekarze i pielęgniarki są w szoku. Nie dalej jak dwa tygodnie temu wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń zapewniała w radiu, że Urząd Marszałkowski nie ma planów połączenia WCI i szpitala Copernicus.

"Głównym celem podejmowanych działań jest poprawa dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz wykorzystanie potencjału szpitali wojewódzkich dla celów leczenia onkologicznego - czytamy w komunikacie. "WCO koncentruje się na diagnostyce i leczeniu ambulatoryjnym chorób nowotworowych i odgrywa kluczową rolę w systemie leczenia onkologicznego, gdyż stanowi źródło pacjentów wyselekcjonowanych do dalszego leczenia. Ze względu na fakt, że szpitale marszałkowskie dysponują znacznym niewykorzystanym potencjałem w zakresie dalszego leczenia onkologicznego, a świadczenia realizowane w ramach tzw. pakietu onkologicznego są nielimitowane, połączenie spółek w zdecydowany sposób wpłynie na poprawę kondycji finansowej pomorskich szpitali, pozostających własnością samorządu województwa pomorskiego".
Wczoraj otrzymaliśmy komunikat w tej sprawie od rzeczniczki prasowej Urzędu Marszałkowskiego Małgorzaty Pisarewicz.

Decyzję o włączeniu Wojewódzkiego Centrum Onkologii w struktury połączonych dwóch szpitali gdańskich - im. M. Kopernika w Gdańsku oraz szpitala na Zaspie - Zarząd Województwa Pomorskiego podjął 30 czerwca. Gotowy jest już projekt uchwały o połączeniu spółek: Copernicus Podmiot Leczniczy oraz Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku (WCO). Teraz mają go zaopiniować związki zawodowe, a w ostatnich dniach lipca - sejmikowa komisja zdrowia.

Po połączeniu obu spółek na Zaspie powstać ma oddział onkologiczny w miejscu obecnego III Oddziału Chorób Wewnętrznych. Oddział ten ma się natomiast przenieść na IV piętro budynku przy ul. Powstańców Warszawskich (dawny Szpital Kolejowy), gdzie obecnie istnieje oddział gastroenterologiczny, nieposiadający kontraktu z NFZ. Tym sposobem nowo utworzony oddział liczyłby około 30 łóżek internistycznych - przez co liczba miejsc internistycznych w Gdańsku uległaby niewielkiemu zwiększeniu (o co najmniej 8 miejsc). Natomiast w WCO ma być tzw. Breast Cancer Unit, czyli ośrodek wyspecjalizowany w leczeniu raka piersi.

O takich centrach mówiło się kilka lat temu, potem resort zdrowia się z tego pomysłu wycofał, teraz zamierza do niego wrócić.
Na razie pracujący w WCO lekarze i pielęgniarki są w szoku. Nie dalej jak dwa tygodnie temu (dokładnie 17 czerwca br.) odpowiedzialna za zdrowie wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń zapewniała w Radiu Gdańsk, że Urząd Marszałkowski nie ma planów połączenia WCI i szpitala Copernicus.

Pakiet onkologiczny ma bezwzględny priorytet.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki