Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2015. Ogłoszono wyniki matur 2015. Jak poszło uczniom na Pomorzu?

Monika Jankowska
Wyniki matur 2015
Wyniki matur 2015 archiwum db
Znamy już wyniki tegorocznych matur. Na Pomorzu największe problemy sprawiała matematyka, zwłaszcza absolwentom technikum.

Czytaj również: Matura 2015. Jak sprawdzić wyniki egzaminów maturalnych w internecie?

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna podaje, że do egzaminów maturalnych z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej w maju 2015 roku przystąpiło 15 945 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z Pomorza. Egzamin maturalny zdało 73 proc. pomorskich maturzystów. 19 proc. ma prawo do sierpniowej poprawki z jednego przedmiotu, a 8 proc. nie zdało egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu.

O komentarz poprosiliśmy Irenę Łagunę, dyrektor OKE Gdańsk:
- Trudno mi powiedzieć, którym maturzystom poszło lepiej – czy tym z liceum czy tym z technikum. Pamiętajmy, że obie grupy rozwiązywały różne arkusze zadań. Niestety najwięcej problemów sprawiała matematyka i, jeżeli już ktoś będzie poprawiał maturę, to najczęściej właśnie z tego przedmiotu. Maturę z matematyki zdało w sumie 78 proc. maturzystów z liceów i 70 proc. z techników. Ogólnie zdawalność matury w województwie pomorskim jest o jeden punkt procentowy niższa w porównaniu z wynikami ogólnokrajowymi.

TVN24/x-news

Matematyka wciąż zmorą maturzystów

Jeśli chodzi o matematykę, najgorzej wypadli uczniowie z techników, którzy postanowili przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym - średnio uzyskali oni zaledwie 26 proc. punktów (średnia ogólnopolska wyniosła 30 proc.).

Jeśli chodzi o matematykę na poziomie podstawowym to nasi uczniowie uzyskali średnio 43 proc. (średnia ogólnopolska wyniosła tyle samo).

Nieco lepsze wyniki z matematyki uzyskali licealiści - otrzymali oni średnio 41 proc. na poziomie rozszerzonym i 54 proc. na poziomie podstawowym (dla porównania średnia krajowa na poziomie rozszerzonym wyniosła 41 proc., a na poziomie podstawowym - 55 proc.).

- To właśnie matematykę maturzyści będą poprawiać podczas sierpniowego egzaminu poprawkowego - mówi Irena Łaguna, dyrektor OKE w Gdańsku.

Przedstawicielka OKE informuje, że w sumie do poprawek w sierpniu (maturzysta ma prawo do poprawy, jeżeli nie zdał jednego przedmiotu) przystąpi ponad 1600 licealistów i ponad 1400 osób z technikum. 7 proc. absolwentów liceum i 9 proc. absolwentów technikum oblało więcej niż jeden przedmiot, a to oznacza, że maturę mogą poprawić dopiero za rok.

Polski i języki obce wypadły całkiem dobrze

Lepiej poszło pomorskim maturzystom z pisemną maturą z języka polskiego. Średnie wyniki absolwentów liceum to 62 proc. (poziom rozszerzony) i 65 proc. (poziom podstawowy), a dla absolwentów technikum to 65 proc. (poziom rozszerzony) i 55 proc.( poziom podstawowy).

Jeżeli zaś chodzi o język angielski - najchętniej wybierany język obcy - to licealiści uzyskali średnio 65 proc. (poziom rozszerzony) i 78 proc. (poziom podstawowy). Wyniki dla osób z technikum to 67 proc. (poziom rozszerzony) i 64 proc. (poziom podstawowy).

Dane Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej nie uwzględniają wyników z egzaminów ustnych, ale dowiedzieliśmy się, że przebiegały one bez większych problemów. W piątek dowiemy się, w których gminach i powiatach maturzyści zdobyli najwięcej punktów.

Mieszkanie za Czytanie: weź udział w konkursie Dziennika Bałtyckiego. Wygraj mieszkanie lub jedną z 70 nagród!

Rozmowa z Urszulą Kornas-Krzyżykowską, nauczycielem konsultantem d.s. matematyki w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku:
Dlaczego matematyka sprawia uczniom takie trudności?
Zapewne winni są i maturzyści i nauczyciele. Uczniowie często do ostatniej chwili zostawiają utrwalenie materiału, a nauczyciele nie potrafią autentycznie zainteresować matematyką.

Jakie są sposoby na rozwiązanie tego problemu?
Pokazywać od najwcześniejszych lat zastosowanie matematyki wokół nas. Zwracać uwagę na to, że matematyka to nie rachunki, a logiczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów, tworzenie strategii, analiza. Matematyczne umiejętności należy kształcić na każdym przedmiocie. W przygotowaniu do egzaminów niezbędna jest systematyczność.

Jak do poprawki z tego przedmiotu mają przygotować się ci, którzy go nie zdali?
Na stronie OKE są informatory zawierające szereg zadań z rozwiązaniami, które warto przeanalizować. Warto również zajrzeć do raportów maturalnych z poprzednich lat i zobaczyć, jakie błędy były najczęściej popełniane przez uczniów i już ich nie popełniać.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki