Polecamy
  plus.dziennikbaltycki.pl

  Magazyn Rejsy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  Akcja ratownicza na Bałtyku. Załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R...

  Akcja ratownicza na Bałtyku. Załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R uratowała Amerykankę

  red.

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uratowała w poniedziałek, 29 czerwca 2015 r. 66-letnią pasażerkę statku wycieczkowego Marina. Kobieta z objawami zawału serca została podjęta z pokładu jednostki znajdującej się około 30 mil morskich na północ od Darłowa i bezpiecznie przetransportowana na ląd.
  Załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R w akcji

  Załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R w akcji ©Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

  O godzinie 12.10 załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R pełniąca dyżur na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie została zaalarmowana, że pilnej ewakuacji medycznej wymaga 66-letnia pasażerka statku wycieczkowego Marina. W momencie otrzymania sygnału jednostka zmierzająca z Rostocku do Kłajpedy znajdowała się około 30 mil morskich (55,6 kilometrów) na północ od Darłowa.

  Z przekazanych informacji wynikało, że u poszkodowanej obywatelki Stanów Zjednoczonych wystąpiły objawy zawału serca. Mi-14PŁ/R dowodzony przez kpt. pil. Wojciecha Wójcika wystartował o godzinie 12.20. Po 15 minutach lotu znajdował się już w rejonie akcji. Na pokład jednostki opuszczony został ratownik mł.
  chor. Mariusz Czarnuch, który przygotował poszkodowaną do podjęcia za pomocą noszy. O godzinie 13 chora znajdowała się w śmigłowcu. Maszyna o godzinie 13.27 wylądowała na lotnisku w Darłowie, gdzie poszkodowana, przytomna, została przekazana obsadzie karetki pogotowia.

  W tym roku była to już 13 akcja ratownicza na morzu z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90. lotnicy morscy uczestniczyli w 571 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 301 osobom.

  Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi.

  Skład załogi śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R z Darłowskiej Grupy Lotniczej:
  • kpt. pil. Wojciech Wójcik (dowódca);
  • kpt. pil. Sławomir Krzyszczak (drugi pilot);
  • mł. chor. Mariusz Czarnuch (ratownik);
  • st. chor. szt. Marek Walasik (technik).

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawdziwi profesjonaliści .

   Vox61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Szacunek i gratulacje dla pilotów i ratowników z Marynarki Wojennej.Przy okazji -czy ktoś pytał Ich o zdanie decydując o wyborze Caracala ? Wątpię.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo