Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie na lata 2014–2020. Efektywna energia i transport

red.
Więcej udogodnień dla rowerzystów - tak ma być w Pomorskiem, dzięki wykorzystywaniu funduszy europejskich
Więcej udogodnień dla rowerzystów - tak ma być w Pomorskiem, dzięki wykorzystywaniu funduszy europejskich Przemek Świderski
Czystsze powietrze, cieplej w mieszkaniach za mniejsze pieniądze, transport publiczny wytwarzający mniej spalin, więcej udogodnień dla rowerzystów - tak ma być w Pomorskiem, dzięki wykorzystywaniu funduszy europejskich na: modernizację energetyczną budynków, sieci przesyłowych, rozwój odnawialnych źródeł energii, ekologicznego transportu publicznego, budowę ścieżek rowerowych.

- W programie regionalnym na projekty związane z energetyką przewidziano prawie 215 mln euro. Pieniądze zostaną wydane m.in. na poprawę bezpieczeństwa dostaw energii, zmniejszenie jej zużycia i redukcję emisji zanieczyszczeń oraz na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii - informuje Maciej Grzywacz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Pomimo tego, że udział odnawialnych źródeł energii (tzw. OZE) w całkowitym zużyciu energii w województwie pomorskim wynosił w 2012 r. 14,8 proc. (przy krajowej średniej na poziomie 11,4 proc.), rozwój ekologicznej energii wciąż jest jednym z najważniejszych wyzwań. W programie regionalnym wyróżniono kilka zadań: podniesienie efektywności energetycznej, większe wykorzystanie OZE oraz redukcję emisji CO2 - dodaje Grzywacz.

Czytaj więcej na temat Funduszy Europejskich. Nowe rozdanie na lata 2014-2020

Czysta energia bez strat

Aby podnieść efektywność energetyczną, finansowane będą projekty związane z kompleksową, głęboką modernizacją energetyczną obiektów. Ma to być osiągane m.in. poprzez: zmniejszenie strat ciepła, likwidację istniejących indywidualnych źródeł ciepła w poddawanych kompleksowej modernizacji obiektach, modernizacji źródeł ciepła (z wyjątkiem źródeł węglowych przy braku możliwości zmiany paliwa).

Największe szanse na otrzymanie pomocy będą miały kompleksowe terytorialnie projekty obejmujące wiele obiektów. Pierwszeństwo uzyskają przedsięwzięcia przynoszące oszczędności energii co najmniej 30 proc. średnio na budynek. W przypadku projektu obejmującego pojedynczy budynek dofinansowanie będzie możliwe wyłącznie pod warunkiem zwiększenia efektywności energetycznej o co najmniej 25 proc.

Redukowanie emisji gazów cieplarnianych będzie realizowane przez finansowanie: rozbudowy lub przebudowy scentralizowanych systemów zaopatrzenia w ciepło obejmujących źródła, sieci i węzły cieplne wraz z przyłączem do budynku; likwidacji istniejących indywidualnych źródeł ciepła w obiektach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych wraz z podłączeniem odbiorców do miejskiego systemu ciepłowniczego lub lokalnych systemów ciepłowniczych; budowy nowych i modernizacji istniejących źródeł ciepła, w tym wykorzystujących OZE; modernizacji oświetlenia zewnętrznego na energooszczędne; rozbudowy systemu monitoringu powietrza.

W efekcie udział energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii powinien wynieść 18 proc. - dzięki projektom finansowanym z RPO.

Czytaj też: Fundusze Europejskie. Nowe rozdanie na lata 2014–2020: Transport, gospodarka i środowisko

Pod koniec maja ogłoszono pierwszy konkurs na dofinansowanie projektów z zakresu poprawy efektywności energetycznej. Termin składania wniosków upływa 29 stycznia 2016 r. Wsparcie przeznaczone jest na głęboką modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej, z uwzględnieniem monitorowania i zarządzania energią. Oszczędność energii musi wynosić co najmniej 25-30 proc. Konieczne są zmniejszenie zużycia energii w budynkach oraz ograniczenie niepotrzebnych strat, które mają wymiar nie tylko ekologiczny, ale również finansowy.

Fundusze Europejskie na lata 2014–2020. Linie kolejowe, drogi i mosty na Pomorzu

Ekologiczny transport

Ponad 357 mln euro przeznaczono w pomorskim programie regionalnym na tzw. mobilność, a w niej na ekologiczny transport publiczny czy ścieżki rowerowe. Po te pieniądze mogą sięgać np. gminy, podmioty działające w oparciu o umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym, zarządcy infrastruktury transportowej służącej organizacji transportu zbiorowego publicznego.

W Pomorskiem mają powstać odcinki europejskich autostrad rowerowych: R-10 i R-9. Długość obydwu tras z odnogami wyniesie blisko 670 km.

Kontakt

Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Główny Punkt Informacyjny:
Gdańsk – tel.: 58 326 81 52,
[email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki