Polecamy
  plus.dziennikbaltycki.pl

  Magazyn Rejsy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  Gdańsk: Firma Port Service wstrzymała spalanie...

  Gdańsk: Firma Port Service wstrzymała spalanie niebezpiecznych odpadów

  Łukasz Kłos

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdańsk: Firma Port Service wstrzymała spalanie niebezpiecznych odpadów

  ©Przemek Świderski

  Firma Port Service wstrzymała spalanie odpadów niebezpiecznych. Ognie w piecu spalarni wygasły wkrótce po tym, gdy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ogłosił, że w sprawie zakładu złożył zawiadomienie do prokuratury.
  Gdańsk: Firma Port Service wstrzymała spalanie niebezpiecznych odpadów

  ©Przemek Świderski

  W dokumencie, powołując się na skargi mieszkańców, zarzucił firmie, że ta uprzykrza życie mieszkańcom Nowego Portu. Prokuratura ma 30 dni na decyzję, czy zaangażuje się w sprawę.

  Czytaj więcej na ten temat: Kara dla Port Service. Prezydent Gdańska składa zawiadomienie do prokuratury na spalarnię

  Z informacji udzielonych przez samą firmę wynika, że przestój w spalarni ma mieć charakter techniczny. Konkretnie chodzi o konserwację wymurówki pieca.

  Firma zapewnia, że w ostatnim czasie nie miała problemów z eksploatacją spalarni i broni się przed stawianymi jej zarzutami: - Chcielibyśmy wyrazić nasze zaniepokojenie szczególną aktywnością mieszkańców Nowego Portu i wnoszonymi skargami na dyskom-fort spowodowany nieprzyjemnymi zapachami - czytamy w liście podpisanym przez Romualda Tykę, prezesa Port Service.

  - (...) Jesteśmy przekonani, że specyficzne zapachy nie mogą pochodzić z procesów zachodzących na terenie spółki.
  Tyka wymienia liczne zakłady, które mogą również oddziaływać na stan powietrza w okolicy, a nie zostały wymienione w "prezydenckim" zawiadomieniu złożonym w prokuraturze. Wskazuje m.in. na magazyny Siarkopolu, przeładunki chemikaliów na nabrzeżu Chemików, oczyszczalnię ścieków Comal, a także Gdańską Stocznię Remontową.

  - Oddziaływanie innych zakładów było brane pod uwagę. - zapewnia Piotr Grzelak, wiceprezydent ds. komunalnych. - Wizja lokalna przedstawicieli Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego oraz Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska wykazała, że źródłem odoru jest Port Service - podkreśla zastępca prezydenta.

  Tyle że WIOŚ twierdzi, że żadnych przekroczeń norm dla powietrza tam nie stwierdzono. Mało tego, nie potwierdza też, by w ogóle można mówić o uciążliwości odorowej. Jak się dowiedzieliśmy, kontrolerzy pojawili się w Port Service, a także w samym Nowym Porcie dzień po złożeniu zawiadomienia przez prezydenta Gdańska. Zbigniew Macczak, szef WIOŚ zapewnia, że inspekcja na bieżąco weryfikuje sygnały zgłaszane przez mieszkańców Nowego Portu.
  - Inspektorzy kierowani są w teren bez zbędnej zwłoki. W czerwcu przeprowadziliśmy trzy wizje lokalne: 1, 5 i 11 czerwca. Żadna nie potwierdziła występowania uciążliwych zapachów - twierdzi Macczak.

  W lipcu kontrolerzy WIOŚ mają wrócić do zakładu i raz jeszcze sprawdzić, czy wszystko tam działa jak należy.
  Tymczasem okazuje się, że zarząd Port Service od blisko roku bezskutecznie stara się o wydanie decyzji środowiskowej związanej właśnie z modernizacją spalarni odpadów. Stosowny wniosek został złożony w sierpniu 2014 roku i od tego czasu utknął na urzędniczych biurkach.

  - Postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla Port Service prowadzone jest w należyty sposób - ripostuje wiceprezydent Piotr Grzelak.
  Broni urzędników, tłumacząc, że inwestor nie określił terminu, w którym chciałby dokonać modernizacji. Ponadto przekonuje, że Urząd Miejski musi czekać z wydaniem decyzji na uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Ta zaś ma przygotować dokument do końca miesiąca.

  O planach modernizacji zakładu Port Service pisaliśmy niedawno. Firma zamierza wymienić obecny piec na nowy, a także stworzyć nowy system magazynowania odpadów. Musi to zrobić, jeśli nie chce zapłacić blisko 7 mln zł kary za skandaliczne przechowywanie niebezpiecznych odpadów (ziemi skażonej HCB), jakie cztery lata temu sprowadziła z Ukrainy.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SMRÓD,SMRÓD I JESZCZE RAZ SMRÓD...................

   mieszkanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   TAK ŚMIERDZI ŻE NIE TRZEBA NICZYM BADAĆ. BADACZE TAK ZBADAJĄ ,ŻE PACHNIE RÓŻAMI. ROBIĄ Z LUDZI IDIOTÓW, ZWALAJĄC NA INNE ZAKŁADY.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pazerne s-syny

   Krol KiK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Spala kazde gowno za ktore dostana pieniadze. Jak nie dadza rady spalic to wywioza do zwirowni w Elganowie. Gdansk ma lepszych i gorszych mieszkancow. Ci z Nowego Portu moga byc truci przez...rozwiń całość

   Spala kazde gowno za ktore dostana pieniadze. Jak nie dadza rady spalic to wywioza do zwirowni w Elganowie. Gdansk ma lepszych i gorszych mieszkancow. Ci z Nowego Portu moga byc truci przez szubrawcow bo sa traktowani jako material do utylizacji. Szadulki tez smierdza ale ich smrod jeszcze nie zabija w przeciwienstwie do Port Servisu. Zrobcie badania mieszkancow N. Portu albo przynajmniej przejrzyjcie kartoteki pacjentow chorych na raka i z klopotami drug oddechowych. A pozniej przejrzyjcie jeszcze raz ale na oczy. Nawet w Bangladeszu taka gangsterska firma nie mialaby prawa egzystowac. Wyrzucic scierwa z Gdanska. Niech sobie kupia kilka platform od Norwegow i urzadza spalarnie na pelnym morzu a jak nie to calkowicie won i wy#ierdalac a caly zarzad PS-u wsadzic do pierdla na dlugie lata.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy smród można zmierzyć??

   freyzer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Ciekawe czy smród można zmierzyć czujnikami, no bo jak inaczej ?? Metodą organoleptyczną ??? Oczywiście ale pół minuty i do zapachu można się przyzwyczaić, Ciekawe jest również, że jak śmierdzi to...rozwiń całość

   Ciekawe czy smród można zmierzyć czujnikami, no bo jak inaczej ?? Metodą organoleptyczną ??? Oczywiście ale pół minuty i do zapachu można się przyzwyczaić, Ciekawe jest również, że jak śmierdzi to zazwyczaj jak jest długi weekend, gdzie na pewno nie będzie kontroli z Urzędu lub miasta.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śmierdzi cala Marynarki P.

   A (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Śmierdzi cały ten rejon. Również Letnica i Zielony Trójkąt. Elektryk pali elektrośmieci, prywatne domy ogrzewają się paląc wszytko, +elektrociepłownia. Parapety i okna codziennie z grubą warstwą...rozwiń całość

   Śmierdzi cały ten rejon. Również Letnica i Zielony Trójkąt. Elektryk pali elektrośmieci, prywatne domy ogrzewają się paląc wszytko, +elektrociepłownia. Parapety i okna codziennie z grubą warstwą pyłu. Proszę stanąć na wiadukcie zimą i zobaczyć łunę i ilość kominów. Tutaj się nie robi pomiarów zanieczyszczenia powietrza, bo co dalej...taniej leczyć nowotwory??zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Budyń na czele ruchu "Zielonych" POwąchał znów Szadółki?

   AJB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Zaiste, niezmierzona jest łaskawość i dbałość mypingów z placformy kiedy chodzi o interes sPOłeczny. Ale dopiero jak im się POddani zaczną do miejsca gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę...rozwiń całość

   Zaiste, niezmierzona jest łaskawość i dbałość mypingów z placformy kiedy chodzi o interes sPOłeczny. Ale dopiero jak im się POddani zaczną do miejsca gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę dobierać.
   Tytuł tego tekstu nieodparcie kojarzy mi się z mającym dłuuuuugą brodę witzem z czasów PRyLu:
   "Dwóch skinów uratowało życie staruszce!!!"
   ????????????????????
   Przestali ją kopać!!!"zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spalarnia

   wj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   To jest skandal że taka spalarnia zlokalizowana jest w takim miejscu ,ci co rządzą tym miastem powinni ponieśc odpowiedzialność karną za zatruwanie mieszkańców i turystów ,przecież tu przyjeżdżają...rozwiń całość

   To jest skandal że taka spalarnia zlokalizowana jest w takim miejscu ,ci co rządzą tym miastem powinni ponieśc odpowiedzialność karną za zatruwanie mieszkańców i turystów ,przecież tu przyjeżdżają ludzie z całej Europy i nie tylko .Won z tego terenu !!!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aa

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   A jaką inną lokalizację(z równie dobrym dostępem) polecasz? Gdyby nie ci rządzący miastem, to spalarnia dalej by funkcjonowała, także powinieneś im podziękować.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POrt Service czyli Pusz i Ferajna

   ANTYpo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Nie wydawać decyzji środowiskowej odnośnie modernizacji tego g.ó.w.n.i.anego truciciela. Cofnąć pozwolenie na użytkowanie~!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szefa do pudła za zatrucie i nielegalne działania

   rysopis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Pazerny Pusz od 15 lat truł Gdańsk. Tą k......e od Wała - ęsy z Nowego Portu po kasie pociągnąć. Kolega kapusia Boniego. Sam kapuś ubezpieczany przez SB, do pilnowania Wała ęsy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo