Gdańsk Life Science Center- partnerstwo dla innowacji....

  Gdańsk Life Science Center- partnerstwo dla innowacji. Wielkie otwarcie [ZDJĘCIA]

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdańsk Life Science Center
  1/20

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Nową jednostkę organizacyjną o nazwie Gdańsk Life Science Center, czyli partnerstwo dla innowacji, powołano w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Jej celem jest wspieranie rozwoju i komercjalizacji najbardziej wartościowych projektów badawczych z dziedziny biotechnologii, medycyny i profilaktyki zdrowia.
  Partnerami tego przedsięwzięcia jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz firma Polpharma – największy producent leków w Polsce i jedną z 20 największych firm generycznych na świecie. Umowę o tego rodzaju współpracy podpisali w miniony czwartek prezesi obu tych firm – Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i główna inicjatorka przedsięwzięcia oraz Jerzy Starak, właściciel Polpharmy podczas konferencji „Droga od innowacji do komercjalizacji – Horyzont 2020, która odbyła się w Gdańskim Parku Technologicznym.
  Właśnie terenie Parku Polpharma wybudowała supernowoczesne centrum biotechnologiczne i powołała specjalną Jednostkę Biznesową Polpharma Biologics. To największy tego typu obiekt w Polsce (ma 2 600 m kw., są w nim laboratoria rozwojowe, w których zatrudnionych jest kilkudziesięciu badaczy oraz instalacje do produkcji leków w standardzie GMP -Good Manufacturing Practice). Zamierza w nim prowadzić m. in. prace badawczo-rozwojowe, w efekcie których pacjenci będą mieli szerszy dostęp do nowoczesnych leków biologicznych. Na ten cel udało się Polpharmie uzyskać w Europejskim Banku Inwestycyjny (European Investment Bank - EIB) kredyt w wysokości 45 mln euro. Ma on być wykorzystany na m badania i rozwój leków biopodobnych.. Polpharma spełniła wymagania banku i stała się pierwszym w Polsce beneficjentem projektu InnovFin.

  Przy poradni genetycznej UCK w Gdańsku otwarto drugi w Polsce Ośrodek Chorób Rzadkich


  Gdansk Life Sciences Centre ma pełnić rolę akceleratora najciekawszych pomysłów w obszarze biotechnologii i nauk biologicznych poprzez wsparcie eksperckie, mentoring biznesowy oraz pomoc w uzyskaniu odpowiedniego finansowania ze źródeł publicznych lub prywatnych na właściwym etapie projektu. Intencją partnerów przedsięwzięcia jest rozwój projektów badawczych przeznaczonych do komercjalizacji przez polskie przedsiębiorstwa, w oparciu o partnerstwa rozwojowe z ośrodkami naukowymi w Polsce i na świecie.

  Celem funkcjonowania Centrum jest pomoc w rozwoju jak największej liczby projektów, które przekują się w realny biznes – tłumaczy Teresa Kamińska. - Wykorzystanie istniejącego potencjału naukowego i biznesowego regionu oraz możliwości finansowych i merytorycznych oferowanych np. przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wydaje się być gwarantem sukcesu tego przedsięwzięcia. Warto wspomnieć, że całkiem niedawno Singularity University z Doliny Krzemowej uruchomił Startup Lab Accelerator. Jego program został opracowany z myślą o projektach skoncentrowanych na rozwiązywaniu wyzwań ludzkości, m.in. w zakresie chorób cywilizacyjnych, chorób osób starszych, medycyny spersonalizowanej, nanotechnologii. Uruchomienie naszego akceleratora jest dowodem na to, że Pomorze ze swoją strategią podąża za światowymi trendami. Wierzę, że polscy pomysłodawcy potrafią zmieniać świat. Należy im tylko w tym pomóc – dodaje Teresa Kamińska.

  Centrum jest otwarte na pomysłodawców z uczelni i instytutów badawczych z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza. Już niebawem na stronie internetowej GPNT zostanie ogłoszony pierwszy nabór wniosków. Proces weryfikacji projektów będzie prowadzony przez Radę Naukowo-Biznesową, na czele której stoi prof. Krzysztof Bielawski, dyrektor Centrum Transferu Technologii Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W skład Rady, poza znakomitymi naukowcami, wchodzą doświadczeni przedstawiciele biznesu, którzy wniosą umiejętność pozyskiwania właściwych partnerów. Rada oceni potencjał naukowy oraz wdrożeniowy projektów, wskazując te, które mają największą szansę na komercjalizację. Dla najlepszych pomysłów będą poszukiwane najbardziej odpowiednie metody finansowania.

  Partnerstwo z Polpharmą zapewni wsparcie eksperckie w zakresie nauk medycznych, doradztwo biznesowe, a także dostęp do laboratoriów biotechnologicznych na najwyższym światowym poziomie. Ze względu na międzynarodową działalność firmy, gwarantuje również cenne know-how w komercjalizacji projektów poza Polską.

  - Biznes i nauka powinny wspólnie dążyć do zamiany innowacyjnych pomysłów w konkretne rozwiązania, które mogą być wprowadzone na rynek. Jako lider polskiego rynku farmaceutycznego działający w sektorze biotechnologii, chcemy dzielić się naszym doświadczeniem oraz możliwościami naszych laboratoriów, wspomagając wdrożenie projektów, przynoszących realną korzyść społeczeństwu. Wierzymy, że zawiązane dzisiaj partnerstwo przyczyni się do podniesienia innowacyjności regionu Pomorza i całej polskiej gospodarki – podsumowuje Jerzy Starak, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharma SA.

  Partnerzy zamierzają podjąć współpracę również z innymi instytucjami doświadczonymi
  we wspieraniu innowacji, takimi jak Fundacja na rzecz nauki Polskiej (FNP) czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). FNP wspomaga wczesne fazy przygotowania projektów, a w późniejszym okresie ich rozwoju umożliwia korzystanie ze swojej międzynarodowej sieci współpracy. Z kolei NCBR to uznana i oświadczona instytucja we wspieraniu projektów badawczo-rozwojowych, posiadająca duży potencjał ekonomiczny. W poszukiwaniu najlepszych źródeł finansowania dla realizacji konkretnych pomysłów wykorzystywane będą również możliwości, jakie stwarzają fundusze unijne.

  Rozwój i produkcja leków biopodobnych polega na prowadzeniu różnorodnych i wieloetapowych prac badawczo-rozwojowych, w tym takich, jak optymalizacja procesu produkcji z wykorzystaniem unikatowych linii komórkowych czy zakrojonych na szeroką skalę badań klinicznych, które mają za zadanie potwierdzenie równoważność terapeutycznej leków biopodobnych z oryginalnymi. Leki biologiczne najczęściej wykorzystuje się w onkologii i reumatologii, do leczenia nowotworów oraz chorób autoimmunologicznych takich, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów. Ze względu na wysoką cenę dla wielu pacjentów są niedostępne. Coraz częściej pojawiają się jednak, będące ich tańszymi odpowiednikami, czyli leki biopodobne.


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo