Spod Giewontu do Helu dotarli na rowerach

  Spod Giewontu do Helu dotarli na rowerach

  Krzysztof Miśdzioł

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Górale wybrali się na pielgrzymkę spod samego Giewontu aż na koniec (czy jak mówią autochtoni - początek) Polski, czyli do Helu. Tak jak przed rokiem, tym razem jednak nie pieszo, ale na rowerach.
  Czternastoosobowa grupa przywiozła swoje intencje do sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie, ale potem ruszyła jeszcze w podróż przez cały Półwysep Helski.

  Organizatorem pielgrzymki był oddział Sytkowice Związku Podhalan. Jego prezes, a zarazem sekretarz Zarządu Głównego ZP Kazimierz Bielak, nie mógł się nachwalić gościnności, z jaką pątnicy spotkali się po drodze. - A na Kaszubach czuliśmy się jak u siebie - twierdzi prezes Bielak.


  W Helu rowerowa grupa trafiła wręcz idealnie, bo właśnie w mieście odbywał się Dzień Kultury Kaszubskiej. Gospodarze, członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, przyjęli gości w swojej siedzibie, checzy przy ul. Wiejskiej. Oczywiście przysmakami regionalnymi.

  - Góralom najbardziej smakowały chyba nasze morskie ryby - przypuszcza Maria Klajnert, wiceprezes helskiego oddziału ZKP. - Podaliśmy zupę rybną, wędzone śledzie, nie mogło oczywiście zabraknąć także tradycyjnego chleba ze smalcem.

  Po spotkaniu w checzy i serii pamiątkowych fotografii goście dotarli na koniec cypla, czyli właśnie początek Polski. To tutaj ma stanąć w przyszłości kaszubski kopiec. Ich przewodnikiem na cyplu był Tadeusz Muża, prezes helskiego ZKP. Rozmawiano nie tylko o pielgrzymce i urokach nadmorskiego kurortu - być może dojdzie do zawiązania bliższej współpracy pomiędzy zrzeszeńcami znad morza a góralami z Sytkowic. - Nić sympatii została już nawiązana - przyznaje Kazimierz Bielak.

  Przypomnijmy, że niemal równo przed rokiem w Swarzewie Kaszubi przywitali kilkusetosobową pieszą pielgrzymkę góralską, która przybyła również spod samego Giewontu. Rok wcześniej to kaszubscy pątnicy udali się do Częstochowy i dalej na Giewont, wielu z nich zresztą z dwujęzycznymi słownikami wydanymi przez "Dziennik Bałtycki".

  Ustalono wówczas, że obie społeczności będą pielgrzymować z północy na południe i potem z południa na północ co pięć lat. Ale, jak widać, nic nie stoi na przeszkodzie , aby odwiedzać przyjaciół nawet co roku, choćby na rowerach.

  Co na to helanie? Czy w przyszłym roku to oni wsiądą na dwa kółka? - Nie wiem, czy jesteśmy kondycyjnie przygotowani do tego, aby już wkrótce ruszyć do Zakopanego na rowerach - śmieje się Maria Klajnert. - Ale innymi środkami lokomocji lub pieszo: dlaczego nie? Przecież helanie byli wśród pątników wspinających się na Giewont. Na pewno do współpracy z góralami jesteśmy nastawieni bardzo życzliwie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo