Chójkowy przystanek PKS w powiecie puckim

  Chójkowy przystanek PKS w powiecie puckim

  Krzysztof Hoffmann

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Chójkowy przystanek PKS w powiecie puckim
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Hoffmann

  Przystanki autobusowe w nadmorskich miejscowościach zyskały nowego - kaszubskiego ducha. A wszystko za sprawą oznaczeń z regionalnymi nazwami. Jeden z przystanków otrzymał nazwę Chójkowo.
  - Pomysł narodził się w dziale przewozów - wyjaśnia Bartosz Milczarczyk z PKS Gdynia. - Zrealizowaliśmy go z myślą o turystach, ale i mieszkańcach.

  Regionalne nazewnictwo przystanków cieszy oko ludzi z gmin: Władysławowo, Puck i Krokowa.
  - To trasy najczęściej uczęszczane przez urlopowiczów - zaznacza Bartosz Milczarczyk. - Po kaszebsku gadają nasi kierowcy, którzy wywodzą się z tych miejscowości, a to również nadaje klimatu całej podróży.

  Przy tłumaczeniu ludzie z PKS Gdynia zaczerpnęli języka u specjalisty. Nazwy nie zostały wyssane z palca. Zwróciliśmy się o pomoc do Andrzeja Zalewskiego z gminy Linia, emerytowanego nauczyciela tegoż języka.
  Ale już same początki umieszczenia tego rodzaju oznaczeń wywołały miniskandal.

  Nazwę "Jastrzęba Góra" przetłumaczono w dość prosty sposób jako Jastrzëbiô Góra. Ale mieszkańcy operują inną, bardziej kaszubską nazwą: Pilëce.

  - Nasz ekspert zaznacza, że obie formy są poprawne - tłumaczy Bartosz Milczarczyk. - Pilëce to forma używana przez tamtejszych Kaszubów.

  Czytaj też: Autobus nr 666 - najbardziej szatańska linia (przez piekło) do Helu

  A to nie koniec ciekawej przystankowej nomenklatury. Jadąc do Władysławowa, możemy wysiąść na stacji: Wiôlgô Wies Chójkowo.
  - Fakt, niektóre z nazw są dość kontrowersyjne - przyznają w PKS Gdynia. - Zastanawialiśmy się, czy nie zmienić tego na np. Wielka Wieś Sosenkowo. Jednak ten przystanek traktujemy jako kolejną zagwozdkę dla przyjezdnych.
  Czy władysławowskie Chójkowo podbije internet podobnie jak linia 666 do Helu?

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND


  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GH

   GHHJJ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

   Nazwy w gwarze Kaszubskiej to nieporozumienie
   Nawet rodowici kaszubi a jest ich wszystkich 70 000 wliczając emigrację wstydzą się tej gwary. Dzieci nawet gdy im za to płacą niechcą się uczyć tej...rozwiń całość

   Nazwy w gwarze Kaszubskiej to nieporozumienie
   Nawet rodowici kaszubi a jest ich wszystkich 70 000 wliczając emigrację wstydzą się tej gwary. Dzieci nawet gdy im za to płacą niechcą się uczyć tej gwary. Przyjezdn9i wyśmiewają się z gwary kaszubskiej bo kojarzy im się z lokalną tumanerią kjtóra nie potrafi czytać i pisac. Ale kto bogatemu zabroni tabliczek.
   I tak nikt normalny nie korzysta z PKSu na kaszubach bo to bród smród i ubustwo no chyba że ktoś chce zobaczyć jak w czasach komunistycznych wyglądało życie na wsi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Język, to delikatna materia, nie dla dyletantów

   Żega (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Jeżeli nazwa jest kaszubska, to powinna taka być. Żadne skojarzenia (polskie) nie powinny eliminować języka używanego przez Kaszubów. Czasem spolszczanie kaszubskich nazw mogłoby prowadzić do ich...rozwiń całość

   Jeżeli nazwa jest kaszubska, to powinna taka być. Żadne skojarzenia (polskie) nie powinny eliminować języka używanego przez Kaszubów. Czasem spolszczanie kaszubskich nazw mogłoby prowadzić do ich eliminacji, a nawet błędnego ich tłumaczenia. Są przecież w niektórych przypadkach wyrazy tak samo napisane po polsku i po kaszubsku, np. słowo "gbur", a o całkiem innym znaczeniu. Na tym polega bogactwo kultury i języka. "Gbur" po polsku, to cham i prostak, a po kaszubsku "gbur", to solidny, majętny gospodarz. Jak widać, istnieje zasadnicza różnica pojęć. Przypominam sobie zaraz hasło z "Encyklopedii Gdańska", które brzmi po polsku Trzy Nurty, a to wielki błąd w tłumaczeniu nazwy, która po kaszubsku brzmiała "Trze Nórte". Okazuje się, że ktoś całkowicie nie miał pojęcia, o czym mowa i kaszubskie określenie, które pochodziło od trzech kątów, bzdurnie przetłumaczył na język polski, pisząc "Trzy Nurty", a powinno to brzmieć "Trzy Kąty". Wniosek z tej historii jest taki - język, to delikatna materia, nie dla dyletantów. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   one są piękne same w sobie

   ostatni który chciałby eliminacj kaszubskich nazw/swoją drogą bosyantek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Pięknym językiem to przedstawiłeś, ale przyznaj że i dyletanci mają coś do powiedzenia. No i nie każdy musi się znać na na materii językowej, wszać to piękna sprawa.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo