Letnicy z Kociewia muszą płacić za odpady przez cały rok....

  Letnicy z Kociewia muszą płacić za odpady przez cały rok. Jest konflikt ze Związkiem Gmin Wierzyca

  Ewa Macholla

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Letnicy z Kociewia muszą płacić za odpady przez cały rok. Jest konflikt ze Związkiem Gmin Wierzyca
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Archiwum

  Ostry konflikt pomiędzy letnikami z Kociewia a Związkiem Gmin Wierzyca. Wczasowicze z Kociewia nie chcą płacić za odpady przez cały rok. Przedstawiciele związku tłumaczą, że tak przewidują nowe przepisy.
  Letnicy idą na otwartą wojnę ze Związkiem Gmin Wierzyca. A wszystko dlatego, że muszą płacić za cały rok za wywóz odpadów. Do tego dochodzi fakt, że stawki są niemałe: związek ustalił dla letników dwie stawki - 260 zł w przypadku segregacji odpadów i 600 zł, jeśli tego nie robią.

  Letnicy są zaskoczeni decyzją ZG Wierzyca. - W dziennikach urzędowych nie znalazłem wyższych opłat ryczałtowych jak uchwalone przez ZG Wierzyca - przyznaje inny mieszkaniec Gdańska.
  - Średnia opłata ryczałtowa za śmieci segregowane w naszym województwie oscyluje w granicach 120-150 złotych. Od 15 lat korzystam z działki, głównie w weekendy, co skutkuje wytworzeniem ok. 10 worków 120-litrowych przez sezon. W poprzedniej firmie był to koszt 80 zł, w Wierzycy w 2014 r. - 130 zł. Po roku koszt wzrasta o 100 procent. To łupienie obywatela skazanego na korzystanie z usług monopolisty.

  Związek obsługuje gminy z powiatu starogardzkiego i kościerskiego.

  Czytaj też: Wywóz śmieci na Kaszubach: Właściciele domków letniskowych czują się poszkodowani

  - Zmiany wynikają z nowych ustawowych przepisów - argumentuje Wojciech Pomin, przewodniczący ZG Wierzyca. - Wprowadzona została stawka ryczałtowa, niezależnie od tego, ile razy ktoś w roku przebywa w domku. Ryczałt to dobre rozwiązanie, nie jesteśmy w stanie pilnować, kto i ile razy był w danym domku. A bardzo niewiele osób zabiera za sobą śmieci. Zalecamy użytkownikom domków letniskowych zbiorczy odbiór śmieci. Letnicy powinni uzgodnić, gdzie będą ustawione pojemniki wspólne dla poszczególnych nieruchomości. Wówczas nie będą musieli kupować pojemników. Takie rozwiązanie już funkcjonuje m.in. w gminach Osiek i Lubichowo.

  Co o zbiorczych pojemnikach sądzą letnicy? Przeczytaj w środowym (24.06.2015 r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

  ewa.macholla@polskapress.pl

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo