Polecamy
  plus.dziennikbaltycki.pl

  Magazyn Rejsy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  Trąba powietrzna nad Trąbkami Wielkimi! [ZDJĘCIA]

  Trąba powietrzna nad Trąbkami Wielkimi! [ZDJĘCIA]

  Andrzej Radomski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ulice Suchostrzyg w Tczewie, a w tle, na niebi zalążek trąby powietrznej
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Dawid Dobosz

  Mieszkańcowi Tczewa udało się sfotografować z balkonu zalążek trąby powietrznej. Zjawisko prawdopodobnie powstało w okolicach miejscowości Trąbki Wielkie (pow. gdański) i widoczne było nie tylko z Tczewa, ale też m.in. z Rumi.
  Dawid Dobosz opublikował w niedzielę na swoim profilu na Facebooku zdjęcie, na którym widać ulice Suchostrzyg i zabudowę Szpęgawy, a w tle, na niebie... zalążek trąby powietrznej.

  - Zdjęcie było zrobione spontanicznie, z balkonu. Moja dziewczyna zauważyła formującą się trąbę powietrzną, więc zareagowałem instynktownie - tłumaczy autor fotografii. - Ciekawymi zjawiskami meteorologicznymi zajmuję się hobbystycznie i jeśli tylko otrzymuję informację, że mogą mieć miejsce, staram się zapolować na nie z aparatem. Gdybym wiedział, że w niedzielę widoczna będzie trąba powietrzna, przygotowałbym się zawczasu i zdziałał więcej.

  Na szczęście formujący się lej nie dotknął ziemi i nie wywołał żadnych szkód, ponieważ zabrakło do tego dostatecznie skrajnych warunków klimatycznych.

  Zobacz ZDJĘCIA z Pomorza po przejściu trąby powietrznej w 2012 r.


  - Trąby powietrzne powstają przy zderzeniu mas powietrza o różnych temperaturach - tłumaczy Piotr Żurowski, rzecznik prasowy Polskich Łowców Burz. - Muszą też wystąpić tzw. uskoki wiatru, czyli raptowne zmiany jego kierunku i prędkości. Im są większe, tym silniejsze powstają trąby powietrzne.

  Jak nas poinformował również Piotr Żurowski, na terenie Polski w skali roku powstaje do kilkunastu trąb powietrznych, a jesienią na Bałtyku częste są trąby wodne.

  Zdjęcia trąby powietrznej nad Trąbkami Wielkimi przysłał nam również pan Rafał. Dziękujemy! Jeśli ktoś jeszcze uchwycił to zjawisko na zdjęciach lub filmie, prosimy o kontakt. Nasz adres mailowy: internet@prasa.gda.pl

  Czytaj więcej na temat niecodziennego zjawiska pogodowego koło Tczewa >>>

  Sprawdź, jak powstaje trąba powietrzna

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobre :-)

   Puzon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Trąba nad Trąbkami dobre :-0

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo