Po drugie Wisła. Wiślany rezerwat Mewia Łacha pod mocną...

  Po drugie Wisła. Wiślany rezerwat Mewia Łacha pod mocną ochroną

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Po drugie Wisła. Wiślany rezerwat Mewia Łacha pod mocną ochroną

  ©RZGW Gdańsk

  Specjalne, mocne ogrodzenie, ustawione na kierownicy wschodniej ujścia Przekopu Wisły do Zatoki Gdańskiej, ma chronić ptaki gniazdujące w rezerwacie przyrody Mewia Łacha.
  Po drugie Wisła. Wiślany rezerwat Mewia Łacha pod mocną ochroną

  ©RZGW Gdańsk

  Chodzi o zabezpieczenie tej piaszczystej łachy przed wchodzeniem na nią ludzi i zwierząt drapieżnych. Ogrodzenie wykonano w ramach zadania "Przebudowa ujścia Wisły", ujętego w projekcie "Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław - Etap I - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku". Projekt realizowany jest z dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej.

  Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy RZGW w Gdańsku, przekazał, że po odbudowie kierownicy wschodniej prądy morskie spowodowały naniesienie na łachę piasku i przybliżenie jej do tej budowli wodnej.
  W rezultacie stała się ona łatwo dostępna, bo po korpusie kierownicy można było wejść na obszar rezerwatu. Wykorzystali to ludzie i drapieżniki. Na łasze, chociaż wstęp na nią jest prawnie zabroniony, pojawili się nawet plażowicze.

  Obecność ludzi płoszyła ptaki, których populacja spadła, i ssaki morskie - zagrożone wyginięciem foki szare. Dlatego gdański RZGW, w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku, zlecił odgrodzenie kierownicy od łachy, uniemożliwiając do niej dostęp. Wzdłuż kierownicy, od strony rezerwatu, przekopano kanał dodatkowo zabezpieczający łachę.
  Kierownice u ujścia Przekopy Wisły, wschodnia i zachodnia, są betonowymi konstrukcjami, wybudowanymi wzdłuż jego obu końcowych odcinków brzegów. Wychodzą one w głąb Zatoki Gdańskiej. Mają zapewnić swobodny spływ wód rzeki poprzez wyprowadzanie do morza rumowiska niesionego przez jej nurt, a zimą - kry, aby zapobiegać zatorom lodowym oraz katastrofalnym wylewom. Kierownice gwarantują także utrzymanie odpowiedniej głębokości koryta Przekopu Wisły, niezbędnej, żeby lodołamacze mogły prowadzić akcje lodołamania.

  Rezerwat przyrody Mewia Łacha, zlokalizowany na Pobrzeżu Gdańskim po lewej stronie ujścia Przekopu Wisły, został utworzony w 1991 roku. Ma on łączną powierzchnię 150 hektarów. Podzielony jest na dwa tereny, z których jeden, zachodni, znajduje się na obszarze Wyspy Sobieszewskiej i ma powierzchnię 19 hektarów, a drugi - po wschodniej stronie ujścia Przekopu Wisły - ma powierzchnię 131 hektarów. Rezerwat stanowi obszar lęgowy i bytowania okresowego lub stałego różnych gatunków ptaków. Doliczono się ich 275. Jest on jedynym w Polsce rejonem gnieżdżenia się rybitw czubatych, których populacja osiągnęła przed sześciu laty liczbę 570 par.
  W 2010 roku fala powodziowa na Wiśle rozmyła łachę i zniszczyła wiele gniazd tych ptaków. Łacha stanowi miejsce odpoczynku ptaków siewko- wych, w tym rzadkiej sieweczki morskiej, oraz gniazdowania ostrygojadów, rybitw białoczelnych, rzecznych i popielatych. Bytują na niej liczne kolonie mew i kaczek.

  Mewia Łacha stała się miejsce przebywania fok szarych. Ich populacja wzrasta dzięki wspólnym działaniom fundacji ekologicznej WWF Poland i Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Realizują one projekt "Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce" finansowany przez Unię Europejską i ujęty w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko.

  Na Mewiej Łasze zagrożeniem dla tamtejszych siedlisk ptaków są nie tylko ludzie, ale i drapieżniki. W 2008 roku kolonia rybitw czubatych, gnieżdżących się na cyplu Wyspy Sobieszewskiej, przeniosła się na piaszczystą wyspę, bo ptaki niepokoił lis. W ostatnich dniach rów oddzielający kierownicę wschodnią od łachy przepłynął taki drapieżnik. Podjęto działania mające zapobiegać przedostawaniu się lisa na teren siedliska ptaków.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo