Polecamy
  plus.dziennikbaltycki.pl

  Magazyn Rejsy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  Gdańsk: W lipcu poznamy wyniki kontroli ws. mobbingu w...

  Gdańsk: W lipcu poznamy wyniki kontroli ws. mobbingu w bibliotece

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdańsk: W lipcu poznamy wyniki kontroli ws. mobbingu w bibliotece
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©123rf.com

  Kontrolerzy z Państwowej Inspekcji Pracy oraz z Urzędu Marszałkowskiego badają, czy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej dochodziło do mobbingu i dyskryminacji pracowników ze względu na wiek i niepełnosprawność. Wyniki obu kontroli mają być znane do końca lipca.
  Jak już pisaliśmy w maju, skargi - niezależnie od siebie - złożyło dwoje wieloletnich pracowników WiMBP. Obie dotyczą rzekomych mobbingujących działań ze strony ścisłego kierownictwa biblioteki. W kwietniu tego roku wieloletnia kierownik działu instrukcyjno-szkoleniowego WiMBP, z 35-letnim stażem pracy, wysłała pismo m.in. do Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, w którym opisywała trwające od dwóch lat przypadki mobbingu ze strony bezpośredniej przełożonej.

  Miało to być stałe, publiczne krytykowanie pracy pani kierownik, bez wcześniejszego przekazania jej osobiście zarzutów, podważanie jej kompetencji, przekazywanie nieprawdziwych informacji na jej temat pozostałym pracownikom. Według skarżącej się pracownicy biblioteki, przyczyną niewłaściwego traktowania mógł być jej wiek. Już po złożeniu skargi autorka listu przeszła, z końcem maja, na emeryturę.

  Kolejne dwie skargi złożył natomiast pracownik mający na stałe orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, ze wskazaniem dotyczącym odpowiedniego zatrudnienia (w warunkach pracy chronionej), z 18-letnim stażem pracy w bibliotece.

  Pierwsze pismo, w którym oskarżał swoją bezpośrednią przełożoną o dyskryminację ze względu na niepełnosprawność i mobbing, skierował do dyrektora WiMBP oraz do wiadomości m.in. pełnomocnika prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych. Drugie pismo, wysłane bezpośrednio do pełnomocnika prezydenta oraz do wiadomości Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, a także związków zawodowych działających w WiMBP oraz społecznego inspektora pracy, dotyczyło rzekomej dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność ze strony samego dyrektora naczelnego WiMBP Pawła Brauna, który miał zlekceważyć wcześniejsze próby rozwiązania problemu.

  Ze względu na stanowiska zajmowane przez osoby, przeciwko którym pracownicy skierowali skargi, oceną sytuacji w bibliotece musiały się zająć instytucje zewnętrzne.

  - Inspektor pracy rozpoczęła 11 czerwca czynności kontrolne, którymi obejmować będzie przestrzeganie przepisów prawa pracy w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych, przeciwdziałania mobbingowi oraz dyskryminacji - informuje Jolanta Zedlewska, rzecznik prasowy PIP w Gdańsku. - Z uwagi na zakres kontroli czynności oraz plan pracy inspektora pracy zakończenie tych czynności planowane jest na koniec lipca.

  Z kolei kontrola Urzędu Marszałkowskiego rozpoczęła się 22 maja i jak tłumaczy Małgorzata Pisarewicz, rzecznik marszałka, ma ona "charakter ciągły". Wnioski z prac kontrolerów powinny być znane już w lipcu.

  Brak wyników prac obu komisji nie przeszkodził w przyznaniu dyrektorowi Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej wysokiego odznaczenia. 10 czerwca, podczas jubileuszu 70-lecia WiMBP, Paweł Braun otrzymał z rąk wicewojewody Michała Owczarczaka odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

  - Odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznawana jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego - wyjaśnia Roman Nowak, rzecznik wojewody.- Otrzymują ją między innymi osoby, które wniosły istotny wkład w rozwój czy promocję literatury. Wicewojewoda został poproszony jedynie o wręczenie odznaki i dokonał tego w imieniu resortu kultury.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo