Strajk na kolei na początku wakacji. Maszyniści boją się...

  Strajk na kolei na początku wakacji. Maszyniści boją się zwolnień i straszą zatrzymaniem pociągów

  Paweł Durkiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Strajk na kolei na początku wakacji. Maszyniści boją się zwolnień i straszą zatrzymaniem pociągów

  ©FOT. TOMASZ BOLT / POLSKAPRESSE DZIENNIK BALTYCKI

  Maszyniści nie chcą się zgodzić na masowe zwolnienia i zapowiedzieli strajk. Jeśli dojdzie on do skutku, ruch turystyczny na początku lata może zostać sparaliżowany. Związkowcy z Przewozów Regionalnych zapowiadają wstrzymanie ruchu ruchu w nocy z 28 na 29 czerwca 2015 roku. Jednak pomorski oddział PR uspokaja, że do paraliżu ruchu kolejowego nie dojdzie.
  Strajk na kolei na początku wakacji. Maszyniści boją się zwolnień i straszą zatrzymaniem pociągów

  ©FOT. TOMASZ BOLT / POLSKAPRESSE DZIENNIK BALTYCKI

  Maszyniści zatrudnieni w spółce Przewozy Regionalne zapowiedzieli na początek wakacji strajk, który może sparaliżować ruch kolejowy w sezonie urlopowym. Protest związany jest z żadaniami dot. m.in. gwarancji zatrudnienia. Liczą się z negatywnymi skutkami, ale twierdzą, że obecny stan doprowadzi do sytuacji, w której nie będzie czym dojechać do pracy czy szkoły, bo spółka upadnie.

  Strajk ma rozpoczać się w nocy z 28 na 29 czerwca.

  - O północy zostaną wstrzymane wszystkie pociągi Przewozów Regionalnych - zapowiedział Leszek Miętek, przewodniczący Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce. - Te pociągi, które będą w trasie, dojadą do stacji macierzystych i tam maszyniści i wszyscy pracownicy spółki podejmą strajk.

  Związkowy chcą zawarcia paktu gwarancji pracowniczych dla pracowników spółki Przewozy Regionalne na okres pięciu lat.
  Do zapowiedzianego przez centralę związkową maszynistów strajku ma dołączyć także pomorska załoga PR.

  - W całości zgadzamy się z postulatami centrali - mówi Wojciech Dawidowski, rzecznik prasowy Zakładowego Związku Zawodowego Maszynistów przy pomorskim oddziale Przewozów Regionalnych w Gdyni. - W środę wysłaliśmy do dyrektora pomorskiego oddziału pismo z informacją o wznowieniu działalności komitetu strajkowego. Tak jak cała Polska jesteśmy zdecydowani, aby 29 czerwca o północy podjąć strajk. Udział w proteście potwierdziło już 90 procent naszej załogi.

  Zbigniew Labuda, dyrektor pomorskiego oddziału PR, do środy twierdził, że nie wpłynęły do niego żadne dokumenty dot. rozpoczęcia strajku. - Nie wiem zresztą, po co nasi pracownicy mieliby go podejmować. Kilka osób w Warszawie chce coś na tym ugrać, szkoda tylko, że nie zapytali się najpierw ludzi, czy faktycznie jest im źle - dodał.

  Dyrektor pomorskiego odziału Przewozów Regionalnych zapewnia, że nawet gdyby doszło do strajku, znajdą inne rozwiązanie, aby przewieźć pasażeów.

  Spółka Przewozy Regionalne przechodzi obecnie plan naprawczy, który ma celu oddłużenie i restrukturyzację przewoźnika kosztem 750 milionów złotych ze Skarbu Państwa. Wśród 12 marszałków, którzy poparli plan, znalazł się marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

  Napisz do autora: p.durkiewicz@prasa.gda.pl

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehehehe

   huuuuuuhhhhaaaaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   stajk, zajady pękają mi ze śmiechu!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Labuda?

   anonymmus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Labuda twierdzi,że ludziom może być dobrze ? Facet od chyba ponad 20 lat rządzi gdyńskimi kolejami,podejrzewany o różniste machloje,przemyty,mobbing i wiele innych zakazanych zachowań. Zawsze sie...rozwiń całość

   Labuda twierdzi,że ludziom może być dobrze ? Facet od chyba ponad 20 lat rządzi gdyńskimi kolejami,podejrzewany o różniste machloje,przemyty,mobbing i wiele innych zakazanych zachowań. Zawsze sie wywijał ze wszystkiego. Gość jest nie do ruszenia. Wszyscy to potwierdzą w PR. Tylko każdy się boi o pracę. To zrozumiałe. Szacun wielki dla pracowników PR. Nie mają łatwo.
   A może by tak któryś z dziennikarzy DB poszperał w archiwach i poszukał materiałów nt. P. Labudy ???zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "stajk"

   df (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Dobry "stajk" nie jest zły. Czytajcie co piszecie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jest praca dla maszynistów

   gdańszczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Newag Nowy Sącz chce zatrudnić 500 maszynistów i ma z tym kłopoty. Leszek Miętek Przewodniczący ZZM rusz swoją tłustą dupę i sprawdź gdzie są wakaty dla maszynistów, a nie tylko roszczenia. Ja w...rozwiń całość

   Newag Nowy Sącz chce zatrudnić 500 maszynistów i ma z tym kłopoty. Leszek Miętek Przewodniczący ZZM rusz swoją tłustą dupę i sprawdź gdzie są wakaty dla maszynistów, a nie tylko roszczenia. Ja w branży budowlanej pracuję w Gdańsku, Warszawie, Lublinie i Nowym Sączu i nie narzekam bo dobrze zarabiam. Potrzeba jest aby każdy był mobilny i nie trzymał się spódnicy mamy czy swojej żony, takie są obecnie potrzeby i warunki pracy. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Boją się ?

   Paczacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Boją się tylko pasożyty BIUROWE.Ludziska /kierownik poć.konduktor,rewident,maszynista/ robotę mają .Na tych stanowiskach jest wakat.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo