W Muzeum Bursztynu można zobaczyć dioramę pokazującą walki o...

  W Muzeum Bursztynu można zobaczyć dioramę pokazującą walki o Gdańsk w 1807 roku [ZDJĘCIA]

  Marek Adamkowicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W Muzeum Bursztynu można zobaczyć dioramę pokazującą walki o Gdańsk w 1807 roku [ZDJĘCIA]
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Marek Adamkowicz

  Od poniedziałku w punkcie widokowym Wieży Więziennej w Zespole Przedramia ulicy Długiej (siedziba Muzeum Bursztynu) można oglądać dioramę pokazującą walki o Gdańsk w 1807 roku.
  - Wybór miejsca prezentacji dioramy nie był przypadkowy - przyznaje Monika Kryger, rzecznik prasowy MHMG. - Od początków swojego istnienia obiekt ten był świadkiem i uczestnikiem licznych walk i oblężeń. Dlatego właśnie na rozpoczęcie sezonu letniego zaprezentowaliśmy w Wieży Więziennej dioramę ukazującą słynne oblężenie Gdańska przez wojska napoleońskie w roku 1807 - tłumaczy.

  Tłem makiety jest reprodukcja obrazu ze zbiorów MHMG "Oblężenie Gdańska w 1807 roku" Johanna Lorenza Rugendasa (1775-1826). Doskonały widok z wieży na Biskupią Górkę i Grodzisko pozwala porównać go z tym na makiecie.
  Inspirację przeszłością widać również na wystawie "Lalenki. Gdańskie patrycjuszki" na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta Gdańska, gdzie można podziwiać ręcznie robione lalki ubrane w stroje z minionych epok. Ich autorką jest Iwona Kornacka. Lalenki można oglądać do 30 września.

  Krócej, bo do 19 lipca, czynna natomiast będzie wystawa "Gallipoli 100 lat po bitwie" w Ratuszu Głównomiejskim. Ukazuje ona genezę oraz przebieg walk w rejonie Cieśniny Dardanelskiej. Około stu fotografii przedstawia współczesny krajobraz ze śladami I wojny światowej. Podczas trwania wystawy pokazany zostanie film fabularny o walkach na Gallipoli pt. "Ostatni list". Wernisaż zaplanowano na 25 czerwca.

  Więcej informacji o wydarzeniach bieżących można znaleźć w internecie na stronie www.mhmg.pl.


  m.adamkowicz@prasa.gda.pl


  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo