Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Projekty planów utrzymania Wisły i innych rzek w Polsce

Jacek Sieński
Piotr Krzyżanowski/ Archiwum Polskapresse
Do opracowywania projektu, "Plan utrzymania wód obejmujący obszar RZGW w Gdańsku wraz z przeprowadzeniem procedury strategicznej oddziaływanie na środowisko", przystąpił dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Pozwoliło na to zakończenie przyjmowania przez gdański RZGW uwag i wniosków do tego planu - 10 czerwca.

Do opracowania planów utrzymania wód zobowiązuje dyrektorów siedmiu regionalnych zarządów gospodarki wodnej, podległych prezesowi Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, ustawa Prawo wodne z 2001 roku. W przypadku Wisły będzie ona uwzględniona w projektach planów utrzymania wód opracowywanych przez regionalne zarządy w Gdańsku, Warszawie i Krakowie.

Zgodnie z ustawą, plany muszą zawierać: identyfikację zagrożeń, jakimi są na określonych odcinkach wód śródlądowych różne przeszkody ograniczające swobodny przepływ wód i spływ lodów; wykaz budowli regulacyjnych i urządzeń wodnych o istotnym znaczeniu dla zarządzania wodami będących własnością Skarbu Państwa oraz wykaz planowanych działań. W przypadku Dolnej Wisły, w tym Przekopu Wisły i Martwej Wisły, zadaniem gdańskiego RZGW, jest utrzymywanie w dobrym stanie wielu budowli i urządzeń wodnych. Należą do nich m. in. 2900 ostróg, kierownice u ujścia Przekopu Wisły do Zatoki Gdańskiej, śluzy w Przegalinie, Gdańskiej Głowie i Białej Górze oraz Hydrowęzeł Bydgoszcz.

Według ustawy Prawo wodne, utrzymywanie wód odbywa się poprzez wiele działań realizowanych przez zarządy gospodarki wodnej. Są to wykaszanie roślin z dna oraz brzegów śródlądowych wód powierzchniowych; usuwanie roślin pływających i korzeniących się w dnie śródlądowych wód powierzchniowych oraz usuwanie drzew i krzewów porastających zarówno ich dno, jak i brzegi. Działania zarządów obejmują też usuwanie z śródlądowych wód powierzchniowych przeszkód naturalnych oraz wynikających z działalności człowieka; zasypywanie wyrw w brzegach i dnie oraz udrażnianie rzek i innych cieków wodnych poprzez usuwanie zatorów utrudniających swobodny przepływ wód.

Istotne jest usuwanie namułów czy rumoszu skalnego, czyli toczonego przez nurt rzeki piasku i żwiru. Odkładanie się rumoszczu na odcinkach rzek o mniejszej prędkości przepływu wody powoduje zatory oraz zagraża mostom, przepustom i budowlom regulacyjnym. Do działań udrażniających powierzchniowe wody śródlądowe zaliczają się również remonty lub konserwowanie budowli regulacyjnych i urządzeń wodnych oraz rozbiórka albo modyfikacja tam bobrowych.

Projekty planów utrzymania wód opracowuje się z uwzględnieniem działań mających ochronić obszary nadrzeczne przed powodziami, osiągnięcia celów środowiskowych i ochrony wód oraz przesłanek dopuszczalności nieosiągnięcia dobrego stanu ekologicznego i niezapobieżenia pogorszeniu stanu ekologicznego. Projekty tych planów wymagają przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Podlegają one uzgodnieniu z prezesem KZGW w Warszawie i marszałkami województw. Plany przyjmują, na drodze aktu prawa miejscowego dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej. Podlegają one przeglądowi co 6 lat i w razie potrzeby - aktualizacji.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki