Finał Drużynowego Pucharu Świata. Wygrali Szwedzi, Polacy zdobyli brązowe medale

FIAŁ (AIP)
W duńskim Vojens rozegrano finał Drużynowego Pucharu Świata. Niespodziewanie wygrali Szwedzi przed Duńczykami i Polakami.

Kapitalne ściganie w Vojens. O triumfie Szwedów i trzecim miejscu naszych żużlowców zadecydował ostatni wyścig. Dla biało-czerwonych to dziesiąty medal w historii tych zawodów. Zapis relacji na żywo:

Brązowy medal został zadedykowany Jarosławowi Hampelowi, który podczas półfinału w Gnieźnie doznał bardzo poważnej kontuzji. Biało-czerwoni w składzie: Zmarzlik, Buczkowski, Janowski i Pawlicki pokazali charakter, najpierw wygrywając czwartkowy baraż, a w dzisiejszym finale zajmując trzecie miejsce. To był bez cienia wątpliwości najciekawszy finał Drużynowego Pucharu Świata. Po trzech seriach startów, sporą stratę mieli Australijczycy (tylko 12 punktów), ale za to po 20 oczek na koncie mieli Duńczycy i świetnie dzisiaj startujący Szwedzi.

Najbardziej zacięta była ostatnia seria startów. W osiemnastym biegu upadł Janowski, który został wykluczony. W powtórce wygrał Kildemand i wydawało się, że Duńczycy wygrają przed własną publicznością. W dziewiętnastym wyścigu jednak Bjerre miał defekt motocykla, a w ostatnim starcie Iversen próbował zaatakować Pawlickiego, upadł na tor i został wykluczony. Słabo spisał się w duńskim zespole Nicki Pedersen, który zdobył tylko cztery oczka. Szwedzi tej okazji nie zmarnowali. Jonsson przypieczętował triumf Trzech Koron. O brąz do końca walczyli Polacy i Australijczycy. W ostatnim wyścigu zawodów Pawlicki do końca odpierał ataki Holdera.