Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie na wakacjach za granicą. Karta EKUZ może nie wystarczyć

Jolanta Gromadzka- Anzelewicz
123rf
Jakie ubezpieczenie wybrać na wakacje? Czy karta EKUZ gwarantuje nam opiekę zdrowotną poza granicami Polski?

Wybierając się na zagraniczny urlop do krajów Unii Europejskiej i EFTA, zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - radzi nasz dzisiejszy ekspert Aleksandra Baron z Wydziału Współpracy Międzynarodowej Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Karta EKUZ to podstawowy dokument uprawniający do otrzymania pomocy medycznej w przypadkach nagłych zachorowań. Na jej podstawie w publicznych placówkach opieki zdrowotnej będą cię leczyć tak samo jak mieszkańców kraju, w którym wypoczywasz. To dobra wiadomość.

Gorsza jest ta, że musisz być przygotowany na dodatkowe wydatki u lekarza. Tak jak "rodzimi" pacjenci kraju będziesz musiał z własnej kieszeni pokryć część kosztów wizyty u lekarza, pobytu w szpitalu czy dopłacić w aptece za leki. Warto więc przed wyjazdem wykupić dodatkowo polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Szczególnie gdy zamierzasz uprawiać jakiś wakacyjny sport: żeglować, nurkować, wędrować po górach, pływać kajakiem itd.

Większość firm ubezpieczeniowych oferuje takie polisy. Nie jest to duży wydatek, a daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu, bo w razie wypadku z polisy pokryjesz dodatkowe koszty, np. transportu do Polski, za który nie płaci NFZ.

Dla kogo Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Prawo do EKUZ mają osoby ubezpieczone w NFZ. Każda z nich, także członek rodziny, otrzymuje własną kartę. Jeżeli na urlop wyjeżdża na przykład rodzina czteroosobowa, powinna zabrać ze sobą cztery karty. Karta wydawana jest osobom wyjeżdżającym czasowo, np. w celach: turystycznym, odwiedzenia rodziny lub znajomych, w związku z krótką podróżą służbową czy podjęciem studiów oraz pracownikom oddelegowanym do pracy za granicą przez polskiego pracodawcę.

Co zrobić, by uzyskać kartę EKUZ

Trzeba zgłosić się z wypełnionym wnioskiem do Punktu Obsługi Ubezpieczonych (można też wypełnić go na miejscu) wraz z dokumentem potwierdzającym opłacanie składki:
- renciści i emeryci - z legitymacją lub ostatnim odcinkiem renty czy emerytury
- osoby prowadzące działalność gospodarczą - z dokumentem opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS (tzw. odcinkiem)
- osoby pracujące w firmie czy przedsiębiorstwie - z drukiem ZUA, RMUA lub innym zaświadczeniem wypisanym przez księgową czy dyrektora i potwierdzającym odprowadzenie składki zdrowotnej. Wzór dostępny jest na stronie oddziału www.nfz-gdansk.pl, zakładka Zdrowie w UE, dalej - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
- uczniowie, studenci - z trzema dokumentami potwierdzającym: uprawnienie do świadczeń (ubezpieczenie ojca lub matki), zgłoszenie do ubezpieczenia członka rodziny oraz legitymacja uczniowska lub studencka.

Adresy placówek wydające EKUZ

- Gdańsk, Podwale Staromiejskie 69, tel. 58 321 85 71, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.45
- Gdynia, ul. Śląska 53, tel. 58 622 64 68, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.45
- Słupsk, ul. Poniatowskiego 4, tel. 59 321 85 45, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.45
- Chojnice, ul. Kościerska 10, tel. 52 397 46 81, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.45
- Malbork, pl. Słowiański 17, tel. 55 273 46 83, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8 -15.45.

Osobie, która zgłosi się do placówki z wymaganymi dokumentami, karta wydawana będzie od ręki. Wnioski można również przesłać do pomorskiego NFZ:
pocztą elektroniczną: [email protected]
pocztą tradycyjną: Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Marynarki Polskiej 148, 80-865 Gdańsk
faksem - nr 58 32 18 551
za pośrednictwem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Jeżeli wniosek wysyłamy pocztą, kartę powinniśmy otrzymać w ciągu tygodnia. Zostanie wydana w ciągu trzech dni roboczych od dnia przyjęcia wniosku w oddziale NFZ, pod warunkiem, że nadesłane dokumenty stanowią podstawę do wydania EKUZ.

Co warto wiedzieć o EKUZ

Kartę EKUZ można załatwić w każdym oddziale NFZ w ciągu kilku minut.
Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie.
Karta uprawnia do uzyskania leczenia niezbędnego w danym momencie. Na jej podstawie udzielą ci podstawowej pomocy w nagłych wypadkach i zachorowaniach. O zakresie świadczeń (badanie, operacja, zastrzyki itp.) decyduje lekarz.
Za granicą musisz korzystać tylko z przychodni i szpitali publicznych.
W większości krajów Unii i EFTA od osób ubezpieczonych w placówkach medycznych pobiera się opłaty. Jeżeli więc pacjenci mieszkający w danym kraju muszą płacić określoną kwotę np. za pierwszą wizytę u lekarza, realizację recepty czy pobyt w szpitalu, my też, choć jako turyści okażemy kartę EKUZ, nie będziemy od niej zwolnieni.
Karta EKUZ nie uprawnia do planowych zabiegów, operacji, kuracji, porad lekarskich. "Starej" choroby za granicą za darmo nie wyleczą.
O tym, jakiej pomocy medycznej potrzebujesz, zdecyduje lekarz na miejscu.
Posiadanie karty nie uprawnia do bezpłatnego transportu sanitarnego do kraju.
Okres ważności uzależniony jest od posiadanego tytułu do ubezpieczenia, dlatego nie ma sensu załatwiać jej w czerwcu na urlop we wrześniu.

Jakie informacje zawiera EKUZ

Na Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego nadrukowane jest imię i nazwisko osoby ubezpieczonej oraz data urodzenia, PESEL, numer identyfikacyjny instytucji, która wydała kartę, numer identyfikacyjny karty i data jej ważności. Ta zależy od statusu osoby ubezpieczonej. Wyjeżdżający turystycznie:
pracownik (umowa o pracę) - na sześć miesięcy od dnia złożenia wniosku
student - do końca bieżącego semestru, zgodnie z legitymacją studencką
uczeń - do końca bieżącego roku szkolnego, zgodnie z legitymacją szkolną
renciści - na sześć miesięcy od dnia złożenia wniosku
emeryci - do pięciu lat
bezrobotni - na dwa miesiące od dnia złożenia wniosku
członkowie rodzin osoby ubezpieczonej dostają kartę EKUZ na sześć miesięcy od dnia złożenia wniosku. Każda osoba otrzymuje oddzielną kartę.
W przypadku dokumentu potwierdzającego dłuższy okres uprawnień EKUZ może być wydany na czas wynikający z przedstawionego dokumentu.

Jeżeli zdarzy się,że zapomnisz

Jeżeli masz uprawnienia do posiadania karty, a zapomniałeś o nią wystąpić przed wyjazdem, możesz skontaktować się telefonicznie, faksem lub za pośrednictwem osoby upoważnionej, która jest w Polsce, z oddziałem NFZ w twoim miejscu zamieszkania.

Urzędnicy z NFZ wystawią certyfikat zastępczy - papierowy dokument zastępujący EKUZ (oczywiście po przedstawieniu wniosku wraz z dokumentem potwierdzającym, iż w okresie, w którym udzielono medycznej pomocy, miałeś zdrowotne ubezpieczenie), który można przesłać ci pocztą lub faksem.

Jeżeli nie uda się tego załatwić, i tak otrzymasz za granicą niezbędną pomoc medyczną, prawdopodobnie będziesz jednak musiał pokryć pełne koszty leczenia. Zachowaj oryginały rachunków i dowodów zapłaty oraz wszystkie inne dokumenty otrzymane od lekarza. Po powrocie do kraju możesz ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków.

Ważne rady dla wyjeżdżających

Nie żałuj pieniędzy na prywatną polisę. Przejrzyj oferty ubezpieczeń turystycznych. Za pakiet podstawowy na Europę i kraje basenu Morza Śródziemnego (leczenie ambulatoryjne, szpitalne, transport medyczny) na dwa tygodnie zapłacisz od 28 do 71 zł. Nim wybierzesz ofertę, sprawdź szczegółowo, ile kosztuje leczenie w kraju, do którego się wybierasz, i wtedy zdecyduj, na jaką kwotę się ubezpieczyć.

Wybierając się do krajów Unii Europejskiej, ubezpiecz się dodatkowo od kosztów transportu. Żadne z tych państw nie pokrywa kosztów ani jednego kilometra transportu sanitarnego. Nikt nas za darmo nie przywiezie do kraju, jeżeli np. złamiemy nogę, wędrując po górach.

Jeżeli chorujesz przewlekle, zabierz ze sobą w podróż zapas potrzebnych ci leków, w podróżnej torbie wygospodaruj miejsce na apteczkę. Będziesz pluć sobie w brodę, gdy np. za maść witaminową w zagranicznej aptece zapłacisz kilka razy więcej niż w Polsce.

Pacjent chory przewlekle np. na cukrzycę w sytuacji, gdy nagle skończą mu się leki, bo zapomniał wziąć ich na zapas, nie musi przerywać urlopu. Ma prawo do porady lekarza i recepty, choć to dodatkowy stres i kłopot.
EKUZ nie daje żadnych uprawnień, jeżeli celem podróży jest kuracja za granicą. Karta uprawnia do korzystania w innych państwach tylko z placówek, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie.
Karty nie należy mylić z książeczką zdrowia, gdyż EKUZ nie jest w Polsce ważna, w przychodni czy w szpitalu jest zupełnie nieprzydatna.

Karty EKUZ nie należy udostępniać nikomu.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki