Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Gospodarowanie wodami wymaga poważnych zmian

Jacek Sieński
Przemek Świderski
Krajowe Forum Wodne 2015, zorganizowane przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, odbyło się 9-10 czerwca w Warszawie. W konferencji tej uczestniczyli Maciej Grabowski, minister środowiska, Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska (wiceminister podał się do dymisji w środę), Witold Sumisławski, prezes KZGW, i eksperci specjalizujący się w zarządzaniu zasobami wodnymi oraz przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, przedsiębiorstw wodnych oraz organizacji pozarządowych.

Jak poinformowała Joanna Marzec, rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, podczas forum omawiano problemy związane z zapewnieniem Polakom stałego dostępu do wody oraz zabezpieczeniem naszego kraju przed katastrofalnymi wylewami małych i dużych rzek.

Poświęcone było ono przede wszystkim strategicznym dla gospodarowania i zarządzania wodami w Polsce dokumentom.
Należą do nich aktualizacje Planów Gospodarowania Wodami (aPGW) i Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP). Wskazywano także na to, iż zarządzanie naszymi zasobami wód i osiągnięcie ich dobrego stanu jest szczególnie istotne z punktu widzenia współpracy międzynarodowej. Zwłaszcza że doprowadzenie do lepszego stanu wód stanowi jeden z najważniejszych celów w państwach Unii Europejskiej. Ujęto go w unijnej Ramowej Dyrektywie Wodnej w 2000 roku (RDW), opracowanej przez Radę i Parlament Europejski.

Minister Grabowski powiedział, że dopóki woda płynie z kranu czy w rzece i jeziorze jest jej tyle, aby można było się w niej kąpać oraz nad nią wypoczywać, to nie ma nią szerszego zainteresowania.

Dlatego też ważną sprawę stanowi rozmowa dotycząca gospodarowania tym coraz rzadszym dobrem, żeby każdy mieszkaniec naszego kraju miał dostęp do dobrej jakościowo, zdatnej do picia wody, a każda dziedzina gospodarki miała jej pod dostatkiem, bez szkodzenia środowisku naturalnemu i przyrodzie. Istotna jest odpowiedź na pytanie: Co zrobić, aby wszyscy chcieli jak najoszczędniej i najbardziej efektywnie korzystać z zasobów wody? Przy tym trzeba także zapewnić bezpieczeństwo powodziowe. Stąd tak ważne jest strategiczne myślenie o gospodarowaniu wodą.

- Nadszedł czas, aby zmienić podejście do gospodarki wodnej - stwierdził wiceminister Gawłowski. - Musimy nauczyć się myśleć o wodzie jako o dobru strategicznym, niezbędnym do życia. Aktualizacja Planów Gospodarowania Wodami i przygotowanie Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym jest rodzajem testu. Czy umiemy myśleć "wodnie", mając na celu poprawę jakości wód, zachowanie jej zasobów, ale i jednocześnie - zaspokajając potrzeby na wodę ludności, przemysłu, rolnictwa czy transportu wodnego. Jest to niezwykle trudne. Dlatego też tak ważne są dokumenty strategiczne, zawierające potrzeby i wskazujące na możliwości ich zaspokojenia. Ale to nie wszystko. Dopiero odpowiednie zarządzanie zasobami wodnymi, przy ich oszczędzaniu, pozwoli zapewnić nam, a także następnym pokoleniom - dostęp do wody.

- W Ministerstwie Środowiska przygotowaliśmy reformę gospodarowania wodami w Polsce. Bez pełnego rozdzielenia kompetencji i uporządkowania organizacji administracji wodnej w Polsce oraz bez zapewnienia stabilnego finansowania nie ma szans na realizację działań wskazanych w aPGW i PZRP. Nie ma również szans na poprawną realizację bieżących prac utrzymaniowych czy prowadzenia inwestycji - dodał Gawłowski.

Według prezesa Sumisławskiego, aPGW i PZRP są integralną częścią długoterminowej strategii zarządzania zasobami wód w Polsce. Planowanie w gospodarce wodnej musi dotyczyć wszystkich dziedzin życia i wszystkich sektorów gospodarki. Trzeba patrzeć na wodę jak na najważniejsze dobro i niezbędny element naszej egzystencji. Nie ma takiej dziedziny działalności człowieka, która mogłaby się bez niej obejść. Na szczęście możemy zmienić podejście do gospodarki wodnej i po raz pierwszy planować zarządzanie zasobami wody w nowoczesny i efektywny sposób.

Obecnie KZGW pracuje nad planami, które są elementem długoterminowego i strategicznego zarządzania gospodarką wodną. Wagę takiego podejścia do wody potwierdziły konsultacje społeczne dotyczące aPGW i PZRP. Są one niezwykle ważnym głosem w debacie na temat tych priorytetowych dla naszej polskiej gospodarki wodnej dokumentów. Każdy może jeszcze brać udział w konsultacjach planów aPGW i PZRP, bowiem proces uzgodnień społecznych potrwa do 22 czerwca.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki