Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie na lata 2014–2020. Nowa praca, nowe kwalifikacje

red.
Dzięki pieniądzom z regionalnego programu pomoc otrzyma ponad 33 tysiące osób bezrobotnych
Dzięki pieniądzom z regionalnego programu pomoc otrzyma ponad 33 tysiące osób bezrobotnych Archiwum DB
Wielka nierównowaga: niewystarczająca liczba fachowców w Trójmieście, przy jednoczesnym niedostatecznym poziomie zatrudnienia na obrzeżach regionu, oraz na obszarach wiejskich i w mniejszych miastach - taki jest obraz rynku pracy w województwie pomorskim. Ta niekorzystna sytuacja potęgowana jest przez bardzo niską mobilność zawodową i przestrzenną mieszkańców. W ciągu kilku lat powinno to się zmienić na lepsze.

Takie plany ma samorząd województwa. Na sfinansowanie realizacji swych zamierzeń przewidział pieniądze w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Pomorskiego. Projekty uzyskają wsparcie z zasobów Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj więcej na temat Funduszy Europejskich. Nowe rozdanie na lata 2014-2020

Zatrudnienie

Najwięcej środków, przeznaczonych bezpośrednio na poprawę sytuacji na rynku pracy, znajduje się w osi priorytetowej: "Zatrudnienie". W tym "dziale" RPO jest do wykorzystania ponad 225 mln euro.

Wsparcie obejmuje przedsięwzięcia związane z aktywizacją osób bezrobotnych. Chodzi o umożliwienie ludziom zdobywania nowych umiejętności oraz podnoszenia lub zmiany kwalifikacji.

Pieniądze będą też przeznaczane na tworzenie kompleksowego programu zdrowotnego - na rzecz przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym. Celem jest przeciwdziałanie schorzeniom, które powodują, że pracownicy zmuszeni są rezygnować z aktywności zawodowej.

Przewidziane zostało wspieranie inicjatyw na rzecz podnoszenia mobilności regionalnej i ponadregionalnej.

Czytaj też: Fundusze Europejskie na lata 2014–2020. Zawodowe wsparcie młodych ludzi na Pomorzu

Zwiększenie mobilności

Z informacji uzyskanych w Departamencie Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego wynika, że podstawą do określania zakresu pomocy będzie diagnoza branż, zawodów lub kompetencji, wymagających wsparcia w związku z sytuacją na rynku pracy. Interwencja w zakresie mobilności przestrzennej obejmować będzie tworzenie różnego typu zachęt do podejmowania pracy poza dotychczasowym miejscem zamieszkania dla osób pozostających bez pracy.

Skorzystać ze wsparcia będą mogli mieszkańcy województwa pomorskiego, którzy nie mają zatrudnienia i należą do grupy 50+, kobiet, osób z niepełnosprawnościami, o niskich kwalifikacjach oraz osób długotrwale bezrobotnych - z wyłączeniem osób do 30. roku życia.

Dzięki pieniądzom z regionalnego programu pomoc otrzyma ponad 33 tysiące osób bezrobotnych. Projekty z zakresu zatrudnienia będą realizowane m.in. przez powiatowe urzędy pracy, ale także związki zawodowe, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa społeczne, gminy.

Czytaj również: Fundusze Europejskie na lata 2014–2020. Pieniądze dla przebojowych firm z Pomorza

Jasno określone zasady

Pierwszy konkurs zostanie ogłoszony w czwartym kwartale. Rozstrzygnięcie nastąpi w przyszłym roku. Kto z bezrobotnych pragnie uzyskać pomoc, powinien przede wszystkim zgłosić się do powiatowego urzędu pracy. Tam dowie się, co ma dalej robić: zostanie skierowany do podmiotu, który wygrał konkurs i realizuje zadania przewidziane w dziale "Zatrudnienie" pomorskiego RPO.

Bezrobotny może liczyć na to, że uzyska indywidualne wsparcie. Zostanie ułożona i zaproponowana mu ścieżka rozwoju zawodowego. Otrzyma też pomoc psychologiczno-doradczą. Będzie mógł brać udział w indywidualnym lub grupowym poradnictwie zawodowym. Osoby bez zajęcia mogą też liczyć, że realizator unijnego projektu znajdzie im zatrudnienie, czyli że będzie zajmował się pośrednictwem pracy. Prowadzona będzie praktyczna nauka zawodów - w warsztatach lub na szkoleniach, m.in. w zakresie technik aktywnego poszukiwania pracy oraz nabywania kompetencji kluczowych (do nich zalicza się np. umiejętność porozumiewania się, także w językach obcych, przedsiębiorczość, korzystanie z urządzeń informatycznych).

Bezrobotni będący w najtrudniejszej sytuacji mogą liczyć na pokrycie kosztów dojazdu, w tym do pracy, na rozmowy kwalifikacyjne itp.

Kontakt

Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Główny Punkt Informacyjny:
Gdańsk – tel.: 58 326 81 52,
[email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki